Měl Ježíš manželku a děti? Tady jsou všechny důkazy pro a proti
Proč se teorie o tom, že měl Ježíš potomky, objevuje tak často? A proč si většina teologů a historiků myslí, že je to nesmysl?
Pokud jste nečetli Šifru mistra Leonarda oblíbeného spisovatele Dana Browna nebo neviděli stejnojmenný film z roku 2006, následující odstavec si odpusťte, ať vám nezkazíme zápletku. Jedním ze zásadních bodů, o které spisovatel vyprávění opírá, je právě teorie, že byl Ježíš ve skutečnosti ženatý. Jeho manželkou v této literární fikci byla Marie Magdalena a měli spolu dva syny.
Nebyl první ani poslední
Další vlnu podobných debat v roce 2012 rozvířila Karen Kingová, historička z náboženské fakulty Harvardovy univerzity. Ta tvrdila, že identifikovala část náboženského textu ze 4 století, který údajně obsahoval frázi „Ježíš jim řekl, ‚má žena…‘“ a také se v něm údajně objevilo jméno Marie Magdaleny. Tento dokument byl nakonec odborníky označen za padělek.
Naposledy se teorie „Ježíš a Marie Magdalena byli manželé“ prohnala médii poté, co vyšla kniha Ztracené evangelium. Její autoři, profesor torontské univerzity Barrie Wilson a kanadsko-izraelský novinář a spisovatel Simcha Jacobovici, své argumenty založili na starověkém rukopisu, který napsal bezejmenný mnich zhruba před 1600 lety a jehož překladem strávili několik měsíců. Podle něj je apokryfní spis Josef a Asenat ve skutečnosti o Ježíšovi a Magdaleně.
Důkazy chybí
I jejich knihu většina biblických učenců a teologů označila za nesmyslnou; už proto, že neexistují absolutně žádné důkazy, proč považovat příběh Josefa a Asenat za příběh o Ježíšovi. Autoři ztraceného evangelia samozřejmě tvrdí, že byl příběh Ježíše a jeho rodiny aktivně cenzurován. Proto podle nich rukopisu chybí první kapitola a konec dopisu od překladatele; obojí prý kdosi záměrně odstranil, aby zakryl kontroverzní příběh o svatbě Ježíše a Marie Magdaleny.
Otázkou samozřejmě jako vždy je, proč by to vůbec někdo dělal. „Je přece daleko pravděpodobnější, že se stránky ztratily opotřebením. V rukopise je několik dalších míst, která chybí,“ vysvětluje pochybnosti vědecké obce historik a teolog Jonathan Wright. „Příběh navíc zkopírovali do jiného syrského rukopisu ve středověku, a ten zahrnoval úvodní kapitolu. Takže stránka existovala ještě stovky let poté, co ji někdo napsal. Tento pozdější rukopis obsahuje mnoho dalších děl, jejichž autoři jsou církevní představitelé, a tato díla naprosto zpochybňují, že Ježíš byl kdy ženatý. Ten, kdo rukopis opsal, si tím pádem očividně myslel, že poselství díla je dostatečně jasné a neobsahuje žádné kontroverze.“
Čtěte také: Vánoční cesta: Tradice Vánoc podle narození Ježíše Krista. Znáte příběh z Betléma?
Jinými slovy, ačkoli se čas od času nějaké rádoby skandální odhalení objeví, zatím se nenašel nikdo, kdo by přeložil víc než domněnky a spekulace. To ovšem nebrání vzniku dalších a dalších konspiračních teorií.
Zdroj: Oxford, CNN, The Atlantic, The Guardian.
Video, které jste mohli minout: Úžasný objev: Obrovskou mayskou pevnost obklopuje pocit strachu, podívejte se na video