5 nejpodivnějších zvuků, se kterými si věda neví rady – už jste je někdy zaslechli?
Neznámá velryba, ničivý šum nebo opuštěná radiostanice… V éteru i pod vodou se šíří zvuky, s nimiž si nikdo neví rady.
Tady je přehled zvuků, které nikdo nedokáže spolehlivě vysvětlit...
1. Bzučák mrtvého muže
Tato mysteriózní krátkovlnná stanice přezdívaná „bzučák“ vysílá na frekvenci 4 625 kHz krátký monotónní zvuk, který se opakuje 25krát za minutu, 24 hodin denně. Vysílání občas přeruší nesrozumitelná hlasová zpráva v ruštině, přičemž je občas na pozadí slyšet hovor. Pozorovatelé z toho usuzují, že vysílání probíhá přes mikrofon.
Vysílání bylo poprvé zachyceno počátkem 70. let a lokalizováno do malého městečka asi 10 km od Moskvy. V roce 2010 se ale signál přesunul k Petrohradu a od roku 2015 vysílá z Naro Fominsku 70 km jihozápadně od Moskvy. K čemu signál slouží? Někteří se domnívají, že jde o ruskou špionážní radiostanici nebo o vysílač osiřelé vojenské základy, podle jiných jde jen o blokování frekvence 4 625 kHz, případně o takzvaný dead man's switch, tedy zařízení, které se samo aktivuje v případě bezvědomí nebo smrti obsluhy. O skutečném účelu této stanice se ale jen spekuluje.
Poslechněte si pět tajemných zvuků, o nichž je řeč:
2. Pacifický podvodní řev
Neznámý zvuk na ultra nízké frekvenci nazvaný The Bloop a šířící se pod vodou až do vzdálenosti 5 000 km zachytily poprvé podvodní mikrofony amerického Národního úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v roce 1997. Zdroj signálu byl lokalizován v odlehlé oblasti Tichého oceánu západně od nejjižnějšího cípu Jižní Ameriky. Akustický profil zachyceného zvuku napovídal, že je „živočišného původu“, šlo ale o zvuk několikrát hlasitější než jakýkoliv známý zvířecí „hlas“ na Zemi.
Spekulovalo se o tom, že zvuk patří dosud neznámému tvoru, dnes se ale vědci kloní k závěru, že jde o zvuk lámajícího se ledu.
3. Zabijácký šum
Tento záhadný nízkofrekvenční zvuk o frekvenci 40–80 hertzů vzrušuje vědce a běžné lidi přivádí k šílenství už celá desetiletí. Poprvé se zprávy o podivném šumu objevily v 70. letech v anglickém Bristolu, dnes je jeho výskyt hlášený z mnoha různých míst po celém světě. Pozoruhodné je, že šum v místě jeho výskytu slyší jen zhruba 2 procenta lidí.
Různé teorie přisuzují šum masové hysterii, nízkofrekvenční vojenské komunikaci, nebo dokonce pářícím se rybám. Jeho skutečnou příčinu ale zatím nikdo nezná. Jisté je jen to, že k šílenství přivádějící záhadný šum je jen v Británii spojován se třemi sebevraždami.
4. Záhadná kanonáda
Neznámé zvuky připomínající střelbu z děl lidé slyší nejčastěji na březích řek – známé jsou případy ohlušující „kanonády“ od indické Gangy nebo z okolí řek v Japonsku nebo Spojených státech. Obvykle se tyto zvuky přičítají meteoritům, zemětřesení nebo tajným nadzvukovým letadlům. Odborníci pro ně nemají vysvětlení, pro jejich přírodní původ ale hovoří fakt, že poprvé byly „slyšeny“ už počátkem 19. století.
5. Samotářská velryba
V tomto případě jde jistě o velrybu, ale nikdo neví, jakého je druhu. Podle zvuku, který vydává, jí odborníci přezdívají „52hertzová velryba“. Tento dosud neznámý druh velryby je podle všeho nejosamělejším tvorem planety. Zvuk o frekvenci 52 Hz, kterým se vyznačuje, je mnohem vyšší, než u jakékoliv známé velryby, a také trasy jejího pohybu v severní části Tichého oceánu neodpovídají vzorcům chování žádného popsaného velrybího druhu. Část vědců se nicméně domnívá, že jde o křížence plejtváka obrovského.
Text: RD