Kulaté výročí patentu, který neobyčejně změnil obyčejný svět
Vypadá nezáživně, ale kde by bylo lidstvo bez šicího stroje?
Na počátku bylo jméno Isaaka Singera
Nejznámějším šicím strojem byla pro řadu generací švadlenek takzvaná singrovka pojmenovaná podle svého autora Isaaka Singera. Na princip tohoto stroje, použití dolní a horní niti, ale získal patent americký technik Elias Howe, který se narodil před 200 lety, 9. července 1819. Vynálezcem byl Howe vynikajícím, dalším jeho patentem byl například předchůdce dnešního zipu, jako obchodník ale příliš zdatný nebyl a málem skončil na mizině. Nakonec se ale slávy i bohatství dočkal.
Stroje kradou lidem práci
Spojovat s prvními šicími stroji pouze Howea a Singera by ale bylo nespravedlivé. První návrh šicího stroje si dal patentovat Angličan Thomas Saint v roce 1790, jeho návrh však nebyl nikdy realizován. Poté své stroje představili rakouský vynálezce Josef Madersperger, jehož stroj s řetízkovým stehem se ještě moc neprosadil, a francouzský krejčí Barthélemy Thimonnier. Ten sice sestrojil několik desítek strojů, naštvaní dělníci v obavách o svou práci je ale všechny zničili.
Šicí stroj - detail Zdroj: pixabay.com
Šití vázaným stehem s dvojí nití, jehlou s očkem blízko hrotu a člunkem potom vynalezl Američan Walter Hunt v roce 1833. O svůj vynález ale neměl moc zájem a jeho nápadu se chopil Howe, který v roce 1845 na stejném principu zkonstruoval svůj šicí stroj. A ten se stal později základem pro "singrovku".
Mechanik Howe
Howe se narodil 9. července 1819 v městečku Spencer ve státě Massachusetts. Vyrostl v rodině farmáře a mechanika jej hodně zajímala už od dětství. V 16 letech nastoupil do dílny vyrábějící a opravující všemožné stroje. Už od mládí byl pod vlivem svého šéfa posedlý myšlenkou na šicí stroj, který si nakonec nechal patentovat v září 1846. Cesta k vynálezu ale byla dlouhá.
Howeovi se nejprve podařilo sehnat mecenáše, který mu poskytl finance a prostory k experimentům. Léta se mu ale nedařilo - nit se stále trhala. Jehla, kterou měl v přístroji zabudovanou, měla otvor nahoře, tak jako normální ruční jehla. Podle legendy měl nešťastný Howe sen, v němž viděl bojovníka s kopím, které mělo ve špičce hrotu zvláštní otvor. Když procitl, myšlenka na sestrojení šicího stroje byla na světě - otvor pro nit musí být na špičce jehly.
Stroje začal prodávat, ale zákazníky odrazovala jejich cena. Podle většiny zdrojů se pohybovala kolem 300 dolarů a za to si nikdo stroj nekoupil. Howe tak odcestoval do Anglie, kde se mu ale také nedařilo, prodal zde práva na svůj vynález a po návratu do USA zjistil, že jistý Isaac Singer prodává stroje vyrobené podle jeho návodu. Spor skončil o soudu, který nakonec po pětileté bitvě Howeovi přiznal nárok na náhradu za ušlé zisky i podíl z každého dalšího prodaného stroje. Z Howea se nakonec stal zámožný člověk a úspěšný podnikatel.
Jeho výrobky slavily úspěch i za oceánem a v roce 1867 obdržel od Napoleona III. francouzský Řád čestné legie a v roce 2004 byl uveden do americké síně slávy vynálezců.
Již v roce 1851 si Howe nechal patentovat další svůj vynález, "automatický souvislý zapínač šatů", který ale fungoval na zcela jiném principu než dnešní zipy.
Howe, který se také zúčastnil občanské války na straně Unie, zemřel v 48 letech 3. října 1867 v New Yorku.
Text: ČTK