Výročí 15. 4. 1940: McDonald´s dávno překročil důchodový věk
Málokterá nadnárodní síť restaurací rozděluje svět tak jako McDonald´s. Jedna skupina tam chodí pravidelně a s nadšením, druhá by tam z různých důvodů nezašla ani na záchod. Do které skupiny patříte vy?
Dnes je tomu 79 let, kdy bratři Richard a Maurice McDonaldové otevřeli 15. května 1940 v San Bernardinu v Kalifornii svůj první stánek s rychlým občerstvení.
Vývoj jednoho ze světových gigantů
Bratři McDonaldové provozovali v letech 1940–1955 osm restaurací vedených pod dnes již proslulým názvem McDonald´s. Jejich rozrůstající se řetězec odkoupil 15. dubna 1955 americký podnikatel s českými kořeny Ray Kroc a záhy otevřel novou restauraci na principu franšízy. Celkově to byla již devátá restaurace v řetězci. Otevřením této restaurace zároveň poodhalil svůj podnikatelský plán. Restauraci totiž neprovozovala jeho firma přímo, ale poskytla stávajícímu majiteli právo provozovat svou živnost pod jménem McDonald´s – a tak je tomu u většinu restaurací tohoto řetězce ve světě. McDonald´s většinou nevlastní objekt restaurace, ale pouze její vybavení, stroje a zařízení. Mateřská firma pak uděluje licenci k provozování a zaměřuje se kontrolu kvality, udává společnou marketingovou politiku a zabezpečuje zásobování.
"Mekáčové" menu - obrovské množství ukrytého cukru
V roce 1960 došlo k přejmenování společnosti na McDonald’s Corporation se sídlem v Oak Brooku ve státě Illinois. Další významná změna nastala 5. ledna 1966, kdy došlo k přerodu na akciovou společnost a jejímu vstupu na newyorskou burzu. V roce 2017 činily příjmy 22,8 miliardy amerických dolarů, z této astronomické částky byl čistý zisk 3,9 miliardy.
Střelba a zločin v McDonald´s
Ani řetězci s rychlým občerstvením se v minulosti nevyhnulo řádění vyšinutého střelce. V pobočce McDonald´s v San Diegu se 18. července 1984 odehrál příběh jako vystřižený z podprůměrné americké gangsterky. Nedávno propuštěný soukromý agent James Oliver Huberty vešel do restaurace a začal bez rozmyslu střílet. Než ho zabil odstřelovač, stihl zastřelit 21 lidí. Zajímavé je, že Hubertyho manželka podala po incidentu na McDonald´s neúspěšnou žalobu.
Symbol neperspektivní a špatně placené práce
Ve Spojených státech se již v 80. letech začal používat v souvislosti s prací pro McDonald´s nelichotivý termín „McJob“. Dnes chápeme „McJob“ jako pejorativní označení práce, kde se vzhledem k jejich snadné nahraditelnosti často střídají zaměstnanci, obvykle mají nízký plat a malou možnost se organizovat v odborech.
Společnost McDonald´se však cítila výkladem tohoto slova poškozena a proto požádala nakladatelství Oxford English Dictionary, aby toto heslo ze svého prestižního výkladového slovníku anglického jazyka odstranil. Za tímto účelem vznikla i online petice. V českém Slovníku neologismů je heslo „McJob“ objevilo v roce 2004.
McDonald´s ve světě
V celkem 122 zemích světa provozoval McDonald´s v roce 2007 více než 30 000 restaurací, které denně uspokojily více než 47 000 000 zákazníků. Až to té doby rostl ročně obrat i zisky v řádech procent, ale v letech 2011–2013 začaly zisky klesat. V prosinci 2011 skončil McDonald´s v Bolívii, kde o jeho služby nejevili lidé žádný zájem. V roce 2012 vedl McDonald´s soudní spor v Rusku, který se týkal ochrany práv spotřebitelů, kteří se cítili poškozeni tím, že na obalech nebyly uvedené veškeré zákonem vyžadované informace o surovinách.
Z tiskových zpráv vyplývá, že se firmě podařilo nepříjemný trend zvrátit. Tolik typický hamburger a hranolky v menu zůstává, ale přidáno bylo např. snídaňové menu a zdravější saláty.
Jak je to v Česku
Společnost McDonald´s provozuje v Česku vůbec největší síť restaurací s rychlým občerstvení. Poprvé jsme si do „mekáče“ mohli zajít do Vodičkovy ulice v Praze 20. března 1992. V roce 2015 bylo pod touto značkou v Česku provozováno 95 restaurací. Většinou je najdeme ve velkých městech, na dálnicích u čerpacích stanic nebo ve velkých obchodních centrech. Přibližně třetina restaurací je v našem hlavním městě. Přesvědčení o tom, jak moc je konzumování potravin v „mekáči“ zdravé či levné, ponecháme na každém z konzumentů.
Text: David Hainall