Československo se údajně v Koreji účastnilo lékařských pokusů na zajatcích
Lékařské experimenty prováděné na lidech se objevují odedávna. Podle tvůrců dokumentu Doktoři smrti se jim v 50. letech nevyhnuli ani českoslovenští lékaři.
Československá polní nemocnice vyslaná v 50. letech během Korejské války do KLDR měla mimo jiné provádět pokusy na válečných zajatcích včetně Američanů. Podle autorů dokumentu Doktoři smrti to tvrdí československý generál Jan Šejna, který v roce 1968 jako nejvyšší důstojník zemí Varšavské smlouvy uprchl na Západ. Americko-německý dokument mapující lékařské pokusy na lidech od německých a japonských koncentračních a zajateckých táborů až po současnost vysílala Prima ZOOM.
Podle významného českého ortopeda a v době natáčení dokumentu (2010) jediného žijícího lékaře z této nemocnice Bohumila Eiselta jsou tato nařčení nesmyslná a jediným posláním nemocnice byla dobročinnost. Autoři dokumentu nicméně za tvrzením generála Šejny stojí a citují Josepha Douglasse, experta americké CIA na sovětskou vojenskou strategii, který Šejnu po příjezdu do USA vyslýchal. „Používali tam úplně všechno, aniž by používali anestezii. Například amputace, při kterých zjišťovali, za jak dlouho postižený zemře,“ říká v dokumentu Douglass.
Korejská válka nebyla tak vtipná jako MASH 8 Zdroj: Wikimedia Commons
Podle Šejny, který zemřel v roce 1977 v New Yorku, mnoho amerických zajatců zemřelo při pokusech s biologickými zbraněmi, drogami a radioaktivitou. Jisté je, že Československo řadu let aktivně pracovalo s psychotropními látkami, a když se v roce 1948 moci chopili komunisté, pokračovaly práce dál i s dílčími úspěchy – ovšem už pod dohledem Stalinova Sovětského svazu.
Mezkalin a LSD
Už od 30. let 20. století Československo experimentovalo s mezkalinem a dalšími „drogami pravdy“. Podle autorů dokumentu se malé zemi mohly hodit obzvlášť. Milan Kunc, bývalý vojenský chemik, v dokumentu vysvětluje, že „armáda potřebuje chemické zbraně proti velkým jednotkám, kdežto tajná služba je používá většinou proti jednotlivcům“. České tajné služby podle dokumentu vyvíjely své jedy a drogy v anonymitě honosných vil na pražském předměstí po vzoru sovětské tajné „laboratoře 12“, která vznikla už v roce 1921.
Známé jsou pokusy s psychotropní látkou LSD, jichž se v bývalém Československu v 50.-70. letech účastnily desítky dobrovolníků. Unikátní záběry z těchto pokusů v pražské Ústřední vojenské nemocnici využili i autoři dokumentu Doktoři smrti.
Německo a vrazi v bílém plášti
Nejznámějším lékařem-vrahem historie byl nacista Josef Mengele. Díky svým pokusům sice dočasně lidi zachraňoval před plynovou komorou, mnozí ale později umírali při jeho nelidských pokusech. Sovětští zajatci v Dachau se dusili v tlakových komorách při testech dopadů letů do stratosféry, na dalších se zjišťovalo, jak člověk reaguje v ledové vodě nebo jak účinné jsou nové léky a jedy.
Nacistický lékař-vrah Josef Mengele ve chvílích odpočinku Zdroj: redakce Prima Zoom
Josef Mengele nebyl zdaleka první, ale ani poslední vrah v bílém plášti. Japonsko ve své říši smrti systematicky využívalo lidi coby pokusné králíky – a pitvalo je při plném vědomí. Když japonští vědci v Číně zdokonalovali biologické zbraně, nakazili morem celé vesnice. Jejich poznatky později využili Američané, kteří vedle chemických a biologických zbraní nutně potřebovali studovat důsledky ozáření po dopadu atomové bomby.
Zcela novou kapitolou v dějinách pokusů na lidech pak bylo období studené války.