24. května 2021 13:00

Vědci našli ingredience pro vznik života v jiné hvězdné soustavě. Jak se jim to podařilo a co to pro nás znamená?

Vznik života na Zemi a ve vesmíru obecně dodnes zůstává pro vědce fascinujícím tématem ke zkoumání. Nyní astronomové přišli s objevem, že život sahá až k prvopočátku hvězdných soustav.

Všechny hvězdné soustavy v našem vesmíru začínají stejně: jako oblak prachu a plynu. Astronomové už zjistili, že se v těchto oblacích dají najít spousty organických molekul, které jsou pro vznik života klíčové. Podmínky jsou tam navíc pro ně jako stvořené, a to jak z hlediska nízké teploty, tak chemického složení či dalších faktorů, které jejich vznik příznivě ovlivňují.

Všechno, co život potřebuje

Když takovýto oblak dostatečně zhoustne, zploští se a stane se z něj rotující disk a nakonec hvězda a její planety. Celý tento proces je ale velmi divoký, když v něm působí obrovské tlaky a teploty, což může životadárné molekuly zničit. A slovo „může“ je tu klíčové. Vědci se totiž nyní přesvědčili, že nemusí.

Podle studie, kterou publikoval časopis Nature Astronomy, se astronomce Alice Booth a jejímu týmu podařilo ingredience potřebné pro vznik života najít v horkém disku okolo 360 světelných let vzdálené hvězdy HD 100546, v němž se už zrodili minimálně dva plynní obři. Metanol, který vědci objevili, přitom ke svému vzniku potřebuje chladné prostředí, je tedy pravděpodobné, že se zformoval už v oblaku, ze kterého hvězda i planety vznikly.

Molekuly odhalí světlo specifické vlnové délky

Jak ale dokážou vědci metanol vůbec objevit ve 360 světelných let vzdálené galaxii? Odpověď je jednodušší, než se může zdát. V datech, která poskytla obří chilská observatoř ALMA, pátrali vědci po emisních spektrálních čarách, které dané molekuly, v tomto případě metanolové molekuly, vyzařují.

Znamená to, že když se planety a komety formují, už se tak děje s obrovskou chemickou komplexitou,“ okomentovala objev astrální chemička Karin Öberg z amerického Centra pro astrofyziku. „Jak přesně život vzniká, nám sice zatím stále není jasné, je ale velmi důležité a vzrušující zjistit, že cesta ke komplexním organickým prvkům začíná už v momentě, kdy se planety teprve rodí.“

Tým vědců se teď bude snažit najít metanol v dalších právě se formujících hvězdných soustavách, aby zjistil, jak běžný tento jev je. „Doufáme, že se to děje velmi často,“ uvedla Booth. „Znamenalo by to, že základní stavební kameny pro život jsou doslova všude kolem nás.“

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský