Zelený blob ve vesmíru: Kaplický by měl radost
Astronomové objevili ve vesmíru další zvláštní útvar. Vypadá jako obrovská zelená medúza, tedy alespoň na první pohled…
Samozřejmě to není nic živého – spíš přesně naopak. Jde o umírající hvězdu, která vyvrhuje plyn. Světlo z této planetární mlhoviny pak plyn ozařuje a výsledkem je fascinující útvar na obloze. Viditelná je však bohužel jen dalekohledem.
Mlhovina IC 1295 leží od Země 3300 světelných let, kdybyste po ní pátrali na obloze, tak leží v souhvězdí Štítu. Její záře je způsobená svitem umírající hvězdy, která se mění v bílého trpaslíka. Vyvrhuje do svého okolí obrovské množství plynného materiálu a přichází tak o svou hmotu.
Mohou za to nestabilní jaderné reakce v hvězdě. Plyn je ozářený silnou ultrafialovou radiací z hvězdy – proto svítí. A co zelený přísvit? Za ten může ionizovaný kyslík.
Stane se ze Slunce zelená skvrna?
Pro nás je to zajímavé z několika důvodů. Především proto, že podobný osud zřejmě čeká i nás – tedy vlastně naši rodnou Sluneční soustavu. Tímto procesem totiž projde každá hvězda velikosti našeho Slunce a v tomto stavu vydrží nejméně několik stovek tisíc let.
Název planetární mlhovina je zavádějící. Pochází z doby, kdy si vědci mysleli, že tento jev se týká i planet Uran a Neptun. Fotografii pořídil teleskop ESO v poušti Atacama.