Po 6 letech nastalo v Česku zatmění Slunce. Čím bylo výjimečné a kdy bude další?
Následující desetiletí bude na podobné úkazy obzvlášť bohaté. Co nás čeká?
Vrchol dnešního částečného zatmění v Česku nastal přesně v 12:39 a netradiční podívanou jste si mohli vychutnat velmi pohodlně, neboť Slunce bylo vysoko nad obzorem. Úkaz byl díky tomu viditelný prakticky odkudkoli, například i ze zastavěných oblastí, což nebývá zvykem. Dalšího takto vysoko položeného zatmění se už totiž nikdo z nás nedožije. Dojde k němu až v roce 2179.
Pokud jste ho ale z nějakého důvodu přece jen nestihli, můžete se podívat na video z Hvězdárny a planetária v Brně:
První z mnoha zatmění do roku 2030
Dnešní zatmění je první z osmi, které v následující dekádě budou pozorovatelná i u nás. Toho nejatraktivnějšího se dočkáme 12. srpna 2026, kdy Měsíc Slunce zakryje z 89 procent, užijí si jej ale jen obyvatelé západních Čech. Dojde k němu totiž až navečer a pro lidi z východu naší země bude už Slunce bohužel za obzorem.
Mobilem, přes disketu, ale částečné zatmění Slunce vidět je. pic.twitter.com/2b6HTwRMdX
— Jarda Dolejš (@jarrydolejs) June 10, 2021
Dnešní zatmění sleduje i NASA
Dnešní zatmění Slunce samozřejmě sledují i vědci z NASA, kteří v Sudbury Centre namířili teleskop na severní polokouli a sledují celý proces nad Kanadou a arktickou oblastí, kde je zatmění největší. Na celý proces se můžete podívat ve fascinujícím videu:
Dočkáme se úplného zatmění?
V případě, že byste chtěli vidět zatmění úplné, doporučujeme vyrazit do Španělska. Pokud to v roce 2026 nestihnete, můžete si na 2. srpen 2027 naplánovat dovolenou v Egyptě. Úplné zatmění Slunce je celkem vzácné, na stejném místě zemského povrchu ho můžete pozorovat jen jednou za 400 let a v Česku se ho dočkáme až 2. října 2135. Zajet si pro tento zážitek se tudíž řadě nadšenců rozhodně vyplatí.