Zatmění Slunce nejspíš odhalí i ďábelskou zelenou kometu. Nepropásněte výjimečnou souhru vesmírných úkazů
Podmanivá koróna – pozorování.mp4
Říká se jí všelijak. Podle převládající barvy si kometa 12P/Pons-Brooks vysloužila označení zelená, podle „rohů“, které nějakou dobu narušovaly tvar jejího koma, zase rohatá nebo dokonce ďábelská. V každém případě se pozorovatelé během pondělního úplného zatmění Slunce mohou za příhodných podmínek nejspíš těšit i na ni.
Kometa 12P/Pons-Brooks je už nějakou dobu za jasných nocí viditelná na severní polokouli. Ve Sluneční soustavě se objevila po 71 letech a 21. dubna bude nejblíže k Slunci, a to na vzdálenost 119,7 milionu km. To znamená, že v pondělí 8. dubna, tedy v době úplného zatmění Slunce, bude vlastně k naší mateřské hvězdě docela blízko.
Připravte se na unikátní podívanou Zdroj: iStock
Kometa 12P/Pons-Brooks se blíží ke Slunci Zdroj: ČTK / imago stock&people / Frederic Kern
Kometa 12P/Pons-Brooks bude k Zemi nejblíž 2. června 2024 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Pons-Brooksova kometa Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zatmění Slunce provázení neobvyklé optické jevy Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Zatmění Slunce z vesmíru Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Úplné zatmění Slunce Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Úplné zatmění Slunce vyfotografované v roce 2011 v Utahu Zdroj: Getty Images
Částené zatmění Slunce fotografované v roce 2021 v Itálii Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
NASA doporučuje nasadit si brýle certifikované pro pozorování zatmění slunce. Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Mohlo by vás také zajímat: Úplné zatmění Slunce odhalí hvězdy, zvířata utichnou. Kde a jak výjimečný úkaz pozorovat?
Zatmění bude viditelné v Mexiku, v 15 státech USA a na severovýchodě Kanady až do pozdních večerních hodin středoevropského letního času. Sledovat ho můžete prostřednictvím živého přenosu americké NASA:
Při úplném zatmění Slunce obloha silně potemní, což dá vyniknout nejen hvězdám, ale také třeba planetě Venuši, která bude vidět na jedné straně slunečního kotouče. Na té opačné pak bude svítit druhá nejjasnější planeta naší oblohy, kterou je Jupiter.
Lahůdkou se pak může stát právě kometa 12P/Pons-Brooks, která jinak pohybuje na hraně viditelnosti pouhým okem. Podstatné je nejen aktuální počasí v místě pozorování, ale také míra její aktivity. Pokud kometa předvede jeden ze svých dramatických výronů plynu, čímž by se její koma výrazně zvětšilo, mohl by posel z dalekého vesmíru zážitek z úplného zatmění Slunce umocnit.
Proměnlivá kometa
S tím, jak se kometa 12P/Pons-Brooks blíží ke Slunci, neustále mění svůj vzhled. V létě 2023 měla kometa křídla jako ikonická loď z Hvězdných válek Millennium Falcon, na podzim téhož roku se jí pak kvůli rohatému vzhledu přezdívalo „ďábelská kometa“. Nejnověji se kometa 12P/Pons-Brooks blýskla barevnou spirálou, kterou na svém snímku zachytil fotograf Jan Erik Vallestad:
Comet Pons-Brooks' Swirling Coma
— Astronomy Picture Of the Day (@apod) March 19, 2024
A bright comet will be visible during next month's total solar eclipse. This very unusual coincidence occurs because Comet 12P/Pons-Brooks's return to the inner Solar System places it by chance only 25 degrees away from the Sun during Earth's… pic.twitter.com/LgrEO3uTy0
Přečtěte si také: Kdy a kde přesně si můžete vyfotit „ďábelskou kometu“? Nový snímek ukazuje rudo-zelenou nádheru
Zdánlivé rohy i rotaci způsobuje prach a plyn uvolňující se působením Slunce z ledového jádra komety. Pokud ale různé části povrchu komety ztrácejí materiál různou rychlostí, může koma získat nerovnoměrný tvar. A protože se jádro komety točí, viditelnější a slabší části komy se stáčejí do spirály.
Pozorovat nebo vyfotografovat kometu 12P/Pons-Brooks není úplně snadné, nad obzor vychází až kolem půl páté ráno, kdy její svit tlumí východ Slunce. Večer je situace o něco lepší, kometa zapadá za obzor po desáté hodině. Aktuálně se nachází v souhvězdí Berana, její zdánlivá hvězdná velikost (magnituda) má hodnotu 4,7. Vidět je s pomocí i jednoduchého dalekohledu nad západojihozápadním obzorem. Podrobné údaje o pohybu komety stejně jako jiných těles na obloze najdete na stránce SkyLive.com.
Zdroj: Scientific American, SkyLive.com, Space.com
Video, které vám mohlo uniknout: Prstencové zatmění Slunce, pozorovali lidé napříč Amerikou