12. listopadu 2020 13:45

Další krok k základně na Měsíci: Kyslík se může získávat z měsíčního prachu

Až se astronauti v následujících letech vrátí na Měsíc, využijí měsíční prach mnohem lépe, než aby v něm jen zanechávali své stopy.

Britská firma Metalysis získala kontrakt s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na vývoj technologie pro přeměnu měsíčního prachu a hornin na kyslík, přičemž by jako vedlejší produkt vznikly slitiny kovů, jež by se daly použít na stavební práce na Měsíci.

Výhoda je jasná. Pokud to bude opravdu fungovat, dočkáme se na Měsíci těžebních zařízení, která vytvářejí kyslík a cenné materiály na povrchu naší oběžnice, namísto toho, aby se musely za obrovskou cenu do vesmíru dopravovat.

„Cokoli dopravujete ze Země na Měsíc, představuje přidanou hmotnost, kterou nechcete vézt, takže pokud dokážete tyto materiály vyrobit na místě, ušetří vám to spoustu času, úsilí a peněz,“ uvedl pro list The Guardian Ian Mellor, ředitel společnosti Metalysis sídlící v Sheffieldu.

Kyslíku je na Měsíci dost

Analýzy hornin přivezených z Měsíce odhalily, že kyslík představuje asi 45 % hmotnosti materiálu. Zbytek tvoří převážně železo, hliník a křemík. Podle vědců z Metalysis a z Glasgowské univerzity je možné z měsíční půdy extrahovat až 96 % kyslíku a při tom vytvořit slitiny kovů.

Proč je to tak důležité? NASA a další kosmické agentury finišují v přípravách k návratu na Měsíc. Tentokrát by ale mělo jít o zřízení stálé měsíční základny, kde by se agentury se soukromými společnostmi dělily o zajištění kritických technologií, jako je podpora života, stavba budov, výroba energie nebo potravin a dalších materiálů.

Podle nové smlouvy bude ESA financovat Metalysis po dobu devíti měsíců. Cílem je zdokonalení elektrochemického procesu, který uvolňuje kyslík z měsíčního prachu a hornin působením elektrického proudu. Tento proces se na Zemi používá, ale kyslík se zde uvolňuje jako nežádoucí vedlejší produkt těžby minerálů. Aby celá operace měla pro další průzkum Měsíce význam, musí být kyslík zachycen a uložen.

Vesmírná čerpací stanice

Kyslík uvolněný z měsíčního povrchu může být kombinován s jinými plyny, a tak vytvořit dýchatelný vzduch. Je také ale důležitou součástí raketového paliva, které by bylo možné vyrábět na Měsíci a použít k tankování kosmických lodí směřujících do hlubokého vesmíru. Měsíc by se tak mohl stát důležitou „čerpací stanicí“ pro další dobývání vesmíru.

Program Lunar Gateway si stanovil ambiciózní cíl vrátit lidi na Měsíc již v roce 2024 v rámci programu Artemis, přičemž posádky mají být přepravovány na palubě kosmické lodi NASA Orion. Očekává se, že raketa uskuteční svůj první let bez posádky v roce 2021.

Nová technologie může hrát klíčovou roli při budování stálé základny na povrchu Měsíce.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský