Video: Jak se myjí ruce ve vesmíru?
Astronauti dostávají nejčastěji dvě otázky: jak se ve vesmíru chodí na záchod a jak si člověk ve stavu beztíže může umýt ruce.
Kanadský astronaut Chris Hadfiled předvedl na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS, jak se myjí ruce ve stavu beztíže. Je to mnohem složitější, než myslíte.
Voda se ve stavu beztíže chová úplně jinak než v gravitaci a astronauti si musí dávat pozor na každý pohyb. Kdyby se voda dostala do elektroniky, nebylo by to nic příjemného…
Odstranit mýdlové bubliny z rukou je také ve vesmíru téměř nemožné, takže kosmonauti museli vymyslet několik triků, jak na to. Protože na ISS často zůstávají dlouhou dobu, udržovat hygienu je v tomto uzavřeném prostředí naprostou nutností.
Ručník volá mýdlo!
Prvenství v nejdelším pobytu ve vesmíru vůbec patří Sergeji Krikaljovovi. Tento ruský kosmonaut při šesti letech do vesmíru, v tom dvakrát na Miru, v letech 1998 až 2005 strávil ve vesmíru celkem 803 dní. Chris Hadfield to názorně vysvětlil na videu, které vidíte v úvodu článku. Tím trikem, který umožňuje mýt se i bez gravitace, je speciální mýdlo. Jde o tekuté mýdlo, jehož složení je tajné. Normálně je uložené smíchané společně s trochou studené vody v plastovém váčku; teprve, když je třeba, vypustí astronaut brčkem trošku ven.
Z mýdla se okamžitě stane koule, která se vzdaluje od astronauta – v tom okamžiku je třeba dávat obzvlášť velký pozor a chytit ji. Směs je trošku lepkavá, takže se na rukou uchytí. I potom musí všechno probíhat co nejrychleji: astronaut si bleskově otře touto směsí kůži a pak se otře ručníkem.
Šetřit se musí (hlavně) ve vesmíru
Voda má ve vesmíru cenu zlata - a to doslova. Vynést na oběžnou dráhu půl kila čehokoliv stojí v přepočtu asi 20 000 korun. Protože na Zemi a běžné omytí rukou spotřebujeme asi 1,5 litru vody, stálo by to astronauty nejméně 60 000 korun!
ČTĚTE: Jak se testují rakety, které ponesou do vesmíru turisty
Proto se musí ručník plný vlhkosti umístit do speciální sušičky, která vodu vysaje a znovu ji pošle do oběhu. Recyklace je na ISS nutností – kdyby se voda spotřebovávala je tak, musely by k ní létat zásobovací mise téměř neustále.