Vesmír se nerozpíná – jenom tloustne
Nová teorie staví na hlavu všechno, co víme o životě, vesmíru a vůbec…
Standardní fyzikální teorie říkají, že vesmír se od svého vzniku stále jen rozpíná. Už se neshodují, jestli bude rozpínání pokračovat navždy, anebo se začne zase smršťovat. Ale nová teorie astrofyzika Christofa Wettericha to všechno staví na hlavu: podle něj vesmír vůbec neexpanduje.
Tak co se tedy s naším univerzem děje, že to vykazuje všechny znaky rozpínání? Podle Wetterichových výzkumů se jen zvětšuje objem všech částic ve vesmíru. Nám se zdá, že vesmír se rozpíná, což se projevu tak, že se galaxie od sebe vzdalují. Astronomové to vědí díky pozorování tzv. rudého posuvu.
Wetterich si ale myslí, že je to úplně jinak. Christof Wetterich není žádný šílenec ani pseudovědec, pracuje na slavné univerzitě v německém Heidelbergu a patří mezi světově respektované vědce. Pokud by se totiž zvětšila hmota atomů, fotony by měly více energie. Při pohledu na světlo hvězd se vlastně díváme do minulosti – vidíme stav, jak vypadaly před miliony a miliardami let.
Wetterich věří, že rudý posuv tedy není způsoben zvětšováním rychlosti rozpínání vesmíru, ale tím, že částice postupně nabírají hmotu – tedy „tloustnou“. Podle nové studie se vědci příliš rychle smířili s rozpínáním vesmíru jako s realitou, ne jen teorií.
Vesmír s nekonečným začátkem?
Wetterich se nyní pokusí svou teorii ještě lépe propracovat a doložit; a také ukázat, jaké důsledky by jeho teorie měla. Už teď je jasné, že zásadní. Například jeho hypotéza (je to zatím opravdu spíš hypotéza než teorie) nepotřebuje singularitu. Zatímco v klasické kosmologické teorii vzniká vesmír při Velké třesku, což je singularita, Wetterichův model se bez něj obejde. Respektive i on s Velkým třeskem pracuje, vesmír však během něj nemá nekonečnou hustotu – je tedy mnohem pochopitelnější a „logičtější“.
Na druhou stranu má i tato hypotéza svá nekonečna: například Velký třesk v ní trvá nekonečně dlouho… Pokud máte zájem, můžete si celou studii přečíst na webu Arxiv.org.