V okolí Fukušimy rostou zmutované kopretiny, ukázaly fotky
Před 4 roky došlo v japonské Fukušimě k výbuchu v jaderné elektrárně. Teď, 21. července 2015, nedaleko odtamtuid místní lidé nafotili podivně zmutované květiny.
Fotky pořídil muž, který na Twitteru vystupuje jako @San_kaido. Tvrdí, že fotografie vznikly v městě Nasushiobara, které leží přibližně 100 kilometrů od Fukušimy. Jakmile Japonci snímky viděli, měli okamžitě odpověď: mutace je způsobena radioaktivitou, která stále ještě z fukušimské elektrárny prosakuje.
Všichni si vzpomněli na loňskou studii o mutacích u několika druhů motýlů – vědci vloni popsali, že se v okolí Fukušimy motýli zmenšili, rychleji umírají a vykazují řadu „morfologických“ abnormalit“ – neboli vypadají jako mutanti. S kopretinami je ale drobný problém: k podobným mutacím, jaké byly nafocené v Nasushiobaře, může docházet i zcela přirozeně, bez radioaktivity…
Podívejte se na květiny:
Roku 2009 zjistila významná studie, že radiace má na rostliny obecně jen velmi malý vliv. Respektive radioaktivita u rostlin jen výjimečně vede k procesu nazývanému fasciace – což je přesně to, co bylo pozorováno u výše zmíněných kopretin. O co jde?
Fasciace (neboli svazčitost) je abnormalita růstu rostlin, u rostlin příznak choroby, poškození nebo genetické poruchy. Projevuje se srůstem několika lodyh nebo letorostů, popřípadě jejich zploštěním. Větve nebo stonky mají nápadně zploštělý průřez. Pupeny jsou rozmístěny nepravidelně. Původcem fasciace jsou fyziologické šoky a napadení chorobami a škůdci. Mimo napadení roztoči, houbami, viry, bakteriemi může fasciaci způsobit ozáření, nedostatek vody nebo poškození chemickými přípravky na ochranu rostlin. (wiki)
Projevuje se asi u stovky druhů rostlin a kopretiny jsou mezi nimi. Je tedy úplně klidně možné, že změny na vyfocených květinách způsobilo cokoliv jiného než radioaktivita – statisticky je dokonce vliv radioaktivity téměř nejnižší…