Elon Musk dostal pořádnou konkurenci. Podívejte se na start rakety, která mu chce sebrat práci
První stupeň rakety New Glenn bude možné opakovaně použít nejméně 25krát. Amazonu pomůže dopravit na oběžnou dráhu 3000 komunikačních satelitů.
Američané dostali do vesmíru další soukromou nosnou raketu schopnou dopravit náklad na oběžnou dráhu. Stal se jí 98 metrů vysoký New Glenn miliardáře Jeffa Bezose, který po několika odkladech úspěšně odstartoval z floridského mysu Canaveral. Majitel Amazonu se tak připojil k Elonu Muskovi, který svou raketou Falcon 9 už několik let úspěšně dopravuje cestující i náklad k Mezinárodní vesmírné stanici. Na úspěšný start se můžete podívat tady:
BREAKING: 24 years after the company’s founding, Jeff Bezos’ rocket company, Blue Origin, has just successfully reached orbit with its own rocket for the first time ever.
— Sawyer Merritt (@SawyerMerritt) January 16, 2025
The company’s 320-foot-tall New Glenn Rocket successfully lifted off from Florida tonight for the first… pic.twitter.com/ykDJ2ptwYe
Přečtěte si také: Jak by vypadalo koupání na Měsíci? Obří skoky a bláznivé vlnobití jsou jen částí zábavy
New Glenn se ze startovní rampy odlepil 16. ledna 2025 v 08:03 SEČ a o 12,5 minuty později horní stupeň rakety bezpečně dosáhl oběžné dráhy. Technici společnosti Blue Origin, která raketu i let s kódovým označením NG-1 připravila, se poté neúspěšně pokusili o kontrolované přistání prvního stupně na lodi v Atlantském oceánu.
Šlo o sekundární cíl mise, který má bez ohledu na nezdar velký přínos. „Nepodařilo se nám s prvním stupněm přistát, ale byli jsme blízko. Získali jsme tolik dat,“ ocenila výkon týmu Ariane Cornellová, viceprezidentka pro vesmírné systémy v Blue Origin.
Cesta rakety New Glenn na startovní rampu nebyla vůbec snadná. Společnost chtěla novou raketu testovat už v roce 2020, zpoždění vývoje výkonných motorů BE-4 ale projekt zpomalilo. Raketa měla poprvé startovat 10. ledna 2025, ale vedoucí projektu start kvůli rozbouřenému moři odložili. Nevyužili ani další startovací okno stanovené na 13. ledna, kdy se na části rakety vytvořila námraza.
Ve hře jsou tisíce satelitů
Opakovaně použitelný první stupeň rakety má pomoci konkurovat Falconu 9. Blue Origin ho plánuje využít nejméně 25krát a už nyní registruje množství zákazníků od NASA přes další americké vládní agentury až po telekomunikační společnosti.
New Glenn má také sehrát klíčovou roli při budování Projektu Kuiper, což bude síť satelitů Amazonu nabízející širokopásmový internet jako konkurenci ke Starlinku od Muskovy firmy SpaceX. Dosud má Amazon licenci k vypuštění 3000 vlastních satelitů.
Raketa Blue Origin dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit 50 tun nákladu, konkurenční Falcon Heavy, který je výkonnější verzí Falconu 9, zvládne až 70 tun. První let měl původně dopravit do vesmíru dvojici družic určenou k výzkumu Marsu (projekt ESCAPADE), americká NASA ale nakonec zakázku zrušila.
Mohlo by vás také zajímat: Úspěšný start. Bezosova raketa New Glenn zamířila z mysu Canaveral do vesmíru
Do vesmíru tak odcestovala testovací verze zamýšlené kosmické platformy Blue Ring. V tuto chvíli jde o soustavu zařízení pro komunikaci, sběr dat, řízení a další činnosti potřebné pro let vesmírem, jež ale zůstanou po celou dobu letu pevnou součástí druhého stupně rakety New Glenn.
Video, které jste mohli minout: Létající pevnost Air Force One. Čím vším disponuje letadlo amerického prezidenta