Skvělý úspěch: Čech objevil cizí planetu
David Nesvorný patří k světové špičce v oblasti hledání planet mimo sluneční soustavu.
Astronomové do dnešních dní nalezli více než 1000 potvrzených planet mimo sluneční soustavu. Čerstvý vítr do tohoto dynamického oboru vnesl v roce 2009 kosmický dalekohled Kepler. Ten sice už půl roku nefunguje, ale vědci jeho data stále pečlivě analyzují.
V poslední době bylo uveřejněno několik objevů, pod nimiž je podepsán také český astronom David Nesvorný. Ten dlouhodobě pracuje na Southwest Research Institute v USA.
Kosmický dalekohled Kepler hledá planety u cizích hvězd (exoplanety) pomoci tzv. tranzitní metody. Existence planety se tedy projeví v okamžiku, kdy planeta přechází (tranzituje) před svou hvězdou a způsobí nepatrné poklesy v její jasnosti. Nesvorný je součástí týmu HEK (The Hunt for Exomoons with Kepler), který se pod vedením astronoma Davida Kippinga snaží kromě exoplanet hledat i jejich měsíce.
Přechod planety způsobí pokles jasnosti hvězdy:
K hledání oběžnic exoplanet se využívají různé techniky. Jednou z nich je studování změn v časech tranzitů. Zní to sice odborně, ale princip je poměrně jednoduchý. Astronomové pozorují, jak planeta přechází před svou hvězdou. Pokud k přechodům dochází nepravidelně, může to znamenat přítomnost dalšího objektu, který svou hmotností a tedy gravitací ovlivňuje pohyb planety. Objektem může být měsíc nebo další planeta.
Změny v časech tranzitů jsou dnes využívány k „vážení“ planet, protože čím je druhá planeta hmotnější, tím větší odchylky pochopitelně způsobí. Jsou to právě lidé z projektu HEK, kteří zatím dosahují největších úspěchů.
Neviditelná planeta
Tým pod vedením Nesvorného nedávno pozoroval tranzity planety Kepler-88 b a našel velké odchylky v jejich časech. Viníkem má být planeta s oběžnou dobou 22 dní a hmotností asi dvou třetin Jupiteru. Tato planeta „c“ před svou hvězdou nepřechází, takže pro Keplera je fakticky neviditelná. Na konci loňského roku potvrdili existenci planety „c“ astronomové díky dalekohledu ve Francii. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy byla planeta objevena díky sledování tranzitů jiné planety a následně potvrzena pozemskými přístroji!
Na hmotnosti nezáleží
Na kongresu Americké astronomické společnosti nyní HEK představil objev dvou planet u červeného trpaslíka KOI-314.
Transit planet. Foto: CfA
Planeta s označením „c“ má hmotnost jako Země. Tím ovšem podobnost končí. Teplota na jejím povrchu bude nejméně 100 °C, ale hlavně je planeta o 60 % větší než Země. Pravděpodobně se tak jedná o svět s velmi silnou atmosférou z vodíku a hélia ne nepodobný našemu Neptunu.
Planeta oběhne kolem svého slunce jednou za 23 dní. Ještě blíže k hvězdě se nachází planeta „b“, která má podobnou velikost ale nejméně čtyřikrát větší hmotnost. Sledováním jejich tranzitů byla „zvážena“ planeta „c“.