14. května 2021 12:15
Adam Vala

Rusové chtějí natočit první film ve vesmíru těsně před Tomem Cruisem. Vysílají tam herečku se specifickým obvodem hrudníku

První vesmírný závod Rusové sice prohráli, když na povrchu Měsíce přistáli jako první Američané. Nyní se ale zdá, že se Rusku povede odveta a... trochu podivným způsobem trumfne Toma Cruise.

NASA loni oznámila spolupráci se společností SpaceX a hercem Tomem Cruisem, který se má v průběhu října 2021 vydat společně s režisérem Dougem Limanem na Mezinárodní vesmírnou stanici, aby v jejích modulech natočili film.

Uvážíme-li, jak aktivně se Cruise staví k natáčení nebezpečných scén, pro které ne vždy využívá pomoc kaskadérů či dublérů, jde v podstatě o odměnu a očekávaný vrchol jeho kariéry. Ve skutečnosti ale nemusí být prvním, kdo na Mezinárodní vesmírné stanici film natočí – krátce po prohlášení NASA se totiž rozhořel druhý vesmírný závod, když svůj vlastní film začalo chystat i Rusko.

Ruský štáb míří do vesmíru

Už loni přicházely náznaky, že se na Mezinárodní vesmírnou stanici chystá ruský filmový štáb a v listopadu 2020 začal konkurz na „skutečnou superhrdinku, která se vydá ke hvězdám, aby se z ní samotné stala hvězda“. Potenciální kandidátky na hlavní ženskou roli chystaného filmu musely být ve věku od 25 do 40 let, mít ruské občanství a vážit 50–70 kilogramů.

Podstatný byl také obvod hrudníku, který měl činit 120 centimetrů. Dále měla uchazečka zvládnout běh na 1 kilometr pod tři a půl minuty a nebát se skočit z třímetrové plošiny. Mírně zarážející je skutečnost, že na předchozích hereckých zkušenostech vůbec nezáleželo, zůstává tedy otázkou, co přesně chtějí Rusové na stanici točit.

Závod jako za studené války

Vybrána nakonec byla ruská herečka Julia Peresildová, kterou na cestě ke hvězdám doprovodí režisér Kliment Šipenko. Oba samozřejmě podstoupí náležitý výcvik, který bude součástí dokumentu o natáčení. Tím nejpodstatnějším jsou ale data a termíny, protože Rusové chtějí své soky ze Spojených států předběhnout.

Podle Roskosmosu začne výcvik pro let k vesmírné stanici nejpozději v červenci a herečka s režisérem mají být připraveni k odletu už 5. října. Tedy ve stejný měsíc, ve kterém k Mezinárodní vesmírné stanici poletí i Tom Cruise. Jeho cesta však nemá přesné datum a je nepravděpodobné, že by k ní mělo dojít v prvních dnech. Zároveň na stanici nebude místo pro dva štáby, a tak na Spojené státy s největší pravděpodobností zbyde druhé místo.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom