Prodej hvězd nebo pozemků na Měsíci. Je to legální?
Internet je plný prodejců hvězd a pozemků na Měsíci a Marsu. Nekupujeme ale zajíce v pytli?
Realitní trh se už dávno neomezuje pouze na pozemské statky. Na internetu si za peníze můžete nechat pojmenovat hvězdu nebo koupit pozemek na Měsíci či Marsu. Je to ale vůbec legální a nekupujeme tak trochu zajíce v pytli? Bohužel kupujeme.
Mnohdy za stovky korun koupíte něco, co má hodnotu mnohem menší a odpovídá nákladům na tisk dodaných materiálů. Ty obvykle obsahují certifikát a mapu oblohy s pozicí vaší hvězdy nebo pozemku.
Většina hvězd má oficiálně pouze katalogové označení. Jména dostaly před stovkami let pouze nejjasnější nebo nějak významné hvězdy. Mnohem více jmen se tak v dnešní době uděluje planetkám, kometám nebo kráterům na povrchu nebeských těles. Jediným orgánem na světě, který může jména schvalovat, je Mezinárodní astronomická unie. Ta to ovšem dělá podle striktních pravidel a zdarma.
Komety se pojmenovávají podle objevitele, název planetky pak může navrhnout sám objevitel. Mezi Marsem a Jupiterem se díky českým astronomům pohybuje třeba Dominik Hašek, Čapek, Radegast, Plzeň, Grygar, Lysá hora apod.
Firmy, prodávající pozemky nebo názvy hvězd, se pohybují na hraně podvodu. Hvězda nikdy vaše jméno neponese, nebude zanesena do žádných katalogů a nikdo kromě samotné firmy ho nebude používat. Totéž platí v případě nároků na pozemky na Měsíci nebo Marsu.
Přesto se také v astronomii pohybuje řada neoficiálních názvů. Proslulá je v tomto ohledu NASA, která si pro vlastní potřeby pojmenovává nejrůznější útvary na povrchu Marsu, okolo nichž se pohybují rovery. Na mnoha snímcích z laboratoře Curiosity se objevuje hora Mount Sharp, která ale nese oficiálně název Aeolis Mons.
Uwingu
Před časem se na internetu objevil projekt Uwingu, za nímž stojí nebo ho podporují také někteří astronomové. Za dolar můžete navrhnout název pro planetu mimo Sluneční soustavu a nově také pojmenovat některý z tisíců bezejmenných kráterů na Marsu. Cena kráteru se pohybuje v závislosti na jeho velikosti od pěti dolarů výše.
Také Uwingu samozřejmě nabízí pouze neoficiální pojmenování. Cílem je vybrat peníze na podporu popularizace astronomie a vzdělávaní. Projekt navíc vyložil na stůl všechny karty, takže uživatel by měl vědět, že reálně název kráteru nebo exoplanety nekupuje.
Přes všechny klady má Uwingu své mouchy. Na bohulibou činnost jde pouze polovina sumy, zbytek si nechává projekt na „vlastní náklady“. Polovina je mnohem více, než si mohou nechat u nás například charitativní organizace na vlastní činnost. Je navíc velmi nepravděpodobné, že by nějaká část prostředků tohoto amerického projektu doputovala k nám.
Názvy skutečně oficiálně pojmenovaných planetek s českými kořeny najdete TADY.
exoplanety banner, Foto: