Proč je úspěšný start lodi Orion nejlepší zprávou za dlouhou dobu?
Vesmírná loď Orion úspěšně provedla první testovací let – a pro celé lidstvo je to lepší zpráva než cokoliv jiného za posledních 10 let.
Nová vesmírná loď Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dnes úspěšně provedla svůj první testovací let. Jak NASA průběžně informovala na svém webu, zdárně proběhly všechny naplánované operace a modul se bezpečně snesl na padácích do vln Tichého oceánu. Přistání vysílala v přímém přenosu TV NASA.
Orion odstartoval podle plánu z floridského Mysu Canaveral v 7.05 místního času (13.05 SEČ). Stalo se tak ale po jednodenním odkladu, který zapříčinily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do nosné rakety.
Nový vesmírný dopravní prostředek by měl v budoucnu opět zajistit návrat člověka na Měsíc a rovněž umožnit výpravy lidských posádek k asteroidu a na Mars. S prvním pilotovaným letem s astronauty na palubě se ale počítá až po roce 2020.
Podívejte se, jak vypadal start:
Orion po startu absolvoval úspěšně všechny kritické fáze letu – od oddělení prvního stupně nosné rakety při stoupání na oběžnou dráhu až po otevření tří sad padáků a dosednutí do Tichého oceánu na plánovaném místě přes 400 kilometrů východně od pobřeží Mexika.
K monitorování návratu modulu použila NASA i svůj speciální bezpilotní letoun Ikhana.
"Systémy vesmírného plavidla po celou misi fungovaly perfektně, včetně dvou průletů Van Allenovými radiačními pásy a horkého návratu," napsal po přistání Orionu americký vesmírný úřad na svém blogovém webu.
Bez problémů se během stoupání od Orionu oddělil po prvním stupni nosné rakety Delta IV i záchranný Systém přerušení startu (LAS). Tento systém, umístěný nad modulem posádky, má v případě ohrožení během vzletu dostat astronauty rychle do bezpečné vzdálenosti od nosné rakety a zajistit jejich přistání s využitím pohonu a padáků modulu.
Jak vypadal let?
Loď při 4,5 hodiny trvajícím letu dvakrát obkroužila Zemi. Při druhém obletu pak za pomoci motoru druhého stupně rakety vystoupala do nejvyššího plánovaného bodu 5800 kilometrů. Poté se od ní v pořádku oddělil druhý stupeň rakety a servisní modul a Orion nastoupil cestu zpět k Zemi.
Při sestupu podle přístrojů vše fungovalo, včetně otevření tří sad padáků – tří stabilizačních a poté dvou vodících, které následně vytáhly tři obří padáky, s nimiž loď jemně dosedla do vln. Orion vstoupil do zemské atmosféry rychlostí téměř 32 000 kilometrů za hodinu a jeho tepelný štít se rozpálil až na 2200 stupňů Celsia. Pád se postupně zpomalil na přibližně 480 kilometrů za hodinu a padáky pak let zbrzdily nejprve na 160 kilometrů za hodinu a nakonec na 27 kilometrů za hodinu.
Zkušební let měl prověřit systémy důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během letu i při návratu na Zemi. Proto byla loď prošpikována 1200 nejrůznějšími senzory, které všechno zaznamenávaly, od vibrací přes teploty až po radiaci.
Proč změní Orion budoucnost?
Jak NASA poznamenala, bylo to poprvé po čtyřiceti letech, co se kosmický aparát schopný nést lidskou posádku dostal dále než několik stovek kilometrů nad Zemi, kde působí magnetické pole naší planety jako ochrana před kosmickým zářením. Naposledy takové lety uskutečnily lodě Apollo, kterými létali američtí astronauti na Měsíc. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se pohybuje na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 420 kilometrů.
Orion je modernější a s pěti metry průměru a 3,3 metry výšky i větší, než byly lodě Apollo, které pojaly tříčlennou posádku. Základní posádku Orionu mají tvořit čtyři lidé, kteří mohou letět až 21 dní, ale při kratších letech může být v lodi až šest astronautů.
S prvním pilotovaným letem Orionu se nepočítá dříve než v roce 2021. Cesta k asteroidu by měla následovat během dvacátých let, zatímco výprava lidí na Mars nebude dříve než ve třicátých letech.
Náklady programu Orion, na němž se výrobou servisního modulu podílí také Evropská vesmírná agentura (ESA), se pohybují kolem 15 miliard dolarů (přes 330 miliard Kč). Další velké finanční prostředky si ale ještě vyžádá vývoj a výroba nové rakety NASA (SLS – Space Launch System), která by měla Orion vynášet. Její test s obletem Orionu kolem Měsíce je zatím plánován nejdříve na konec roku 2017.
ČTK