Past na cestovatele v čase je nastražená. Už se někdo chytil?
Pokud je možné cestování v čase, musí existovat i cestovatelé. Máme nějaké důkazy o jejich existenci?
Ať děláte jakoukoliv práci, občas to chce nějaké odlehčení. A to platí i pro vědce a i když říkáme, že naše práce je naším koníčkem. Člověk si tak listuje denním výčtem malých i velkých astronomických objevů, které byly publikovány daný den a náhle se zjeví článek analyzující existenci cestovatelů v čase. Existují tedy?
Určitě jste už někdy viděli staré černobílé záběry s lidmi, kteří zdánlivě drží cosi připomínajícího mobilní telefon nebo něco velmi podobného. Celkově to ale vypadá, že cestovatelé v čase reálně asi neexistují. Dokazuje to kupříkladu fakt, že profesor Stephen Hawking uspořádal v roce 2012 party pro cestovatele v čase, kterou oznámil až poté, co se konala. Nikdo se neukázal, což ale může být následkem toho, že potenciální cestovatelé v čase jednoduše chtějí zůstat inkognito. Přístup musí být prostě rafinovanější.
Takhle vypadala jeho videopozvánka:
Vědci z Michiganské univerzity se rozhodli použít ke hledání cestovatelů v čase sociálních médií, neboť kdo není na Facebooku nebo Twitteru, jako kdyby nebyl. Úvaha je jednoduchá, vybrali si několik signifikantních událostí, které se objevily jako ‘world trending’ na Twitteru. Třeba kometa ISON nebo zvolení papeže Františka. Vědci pak prohledávali sociální sítě a statistiky vyhledávačů. Jako vedlejší efekt zjistili, že Google plus a Bing jsou pro takovou studii naprosto k ničemu, neboť se pořádně nedá statisticky vyhledávat v jejich historii (pokud potřebujete argument do nesmyslné hádky o tom, proč jedno nebo druhé je horší, než cokoliv, co používáte, tak je to užitečná informace). I Facebook má své mouchy v omezeném počtu zobrazených postů, ale není až tak beznadějný, jako výše zmínění. Nejlépe se k dané studii osvědčil Twitter, na kterém vědci hledali hashtagy #cometison a #popefrancis. Výsledkem hledání je, že o zvolení papeže Františka zjevně nikdo opravdu nevěděl před listopadem 2012.
Past na cestovatele v čase
Pro hledání podezřelých zmínek o kometě ISON použili vědci navíc stránku Astronomy Picture of the Day. Zajímavé je, že na této stránce bylo nalezeno několik zmínek o ISON z doby před oznámením komety. Bohužel šlo spíše o překlepy, popřípadě o finské uživatele (ve finštině znaméná slovo ‘ison' skvělý). Takže to vypadá, že ani na případu komety ISON se nikdo omylem neprozradil.
Vyvstává otázka, zda si cestovatelé v čase jen jednoduše nedávájí opravdu hodně pozor. No ale co kdyby nám přece jenom chtěli nějak dát vědět? I na tuto eventualitu byli autoří studie připraveni. V září 2013 vyzvali cestovatele v čase, aby napsali na Twitter nebo Facebook cokoliv s hashtagem #Icanchangethepast2 (můžu změnit minulost2). Z etiky věci ale může jednoduše vyplývat, že cestovatelé v čase měnit minulost nemohou (už kvůli tomu, že změna malé události může vést k našemu nenarození). Pro tuhle možnost existoval i hashtag #Icannotchangethepast2 (nemohu změnit minulost2). Autoři umožnili i zaslání pouhé osobní zprávy, kdyby cestovatelé požadovali soukromí. Nikdo se bohužel dobrovolně neozval.
Cestovatelé z minulosti?
Nutno podotknout, že autoři hledali pouze cestovatele z budoucnosti, o cestovatelích z minulosti nemáme moc šancí něco zjistit, protože historické události máme docela dobře zmapované.
Proč nemůžeme cestovatele v čase najít? Důvodů pro to může být několik. Třeba že si opravdu dávají pozor a chtějí zůstat inkognito. Další z možností je, že opravdu musí zůstat inkognito. No a nebo je možné, že pravdivá je ta nejnudnější verze: cestovatelné v čase opravdu neexistují.
Jana Poledniková