Naše galaxie je obklíčená 2000 hladovými černými dírami
Opuštěné černé díry – tento fenomén začali studovat fyzici z Univerzity Santa Cruz. A zjistili, že vesmír je jich plný…
Opuštěné neboli osamocené černé díry jsou nesmírně zajímavé vesmírné struktury. Nikdo neví, kolik jich ve vesmíru je, ale podle nejnovější počítačové simulace těchto obrovských útvarů jich jen kolem Mléčné dráhy může být až 2000.
Astronomové označují tento druh černých děr jako „semínka“. Jde o středně velké černé díry nacházející se na okraji naší galaxie. Na počátku své existence totiž zřejmě každá galaxie vznikala se semínkem černé díry ve svém centru. A ze zárodečných galaxií se pak srážkami vytvořily současné galaxie. Černé díry splynuly do jedné velké centrální černé díry uprostřed galaxie.
Odstrčené a hladové
Jenže se to nestalo všem černým dírám – velké množství jich zřejmě uvízlo na okraji Mléčné dráhy, kde dodnes existují. Pohlcují galaktickou hmotu, která se „odstředí“ rotačním pohybem Mléčné dráhy.
Přestože většina je už zcela osamělá uprostřed mezigalaktické prázdnoty, kolem některých by se mohly teoreticky vyskytovat zbytky hvězdné hmoty nebo dokonce hvězd. Pokud je to pravda (a některé teoretické modely naznačují, že ano), mohly by je odhalit další generace teleskopů.
Celou studii najdete tady.