NASA postavila pozemské městské vozidlo pomocí marťanské technologie!
Americká NASA se zaměřuje především na výzkum vesmíru a stavbu kosmických zařízení a lodí. Jeho odborníci si ale občas udělají nějaký ten melouch z jiného soudku.
Lidé v NASA pracují s kosmickými technologiemi, které se využívají především mimo atmosféru naší domovské planety. Nicméně občas se pokusí své znalosti a zkušenosti použít i v projektech, které jsou veskrze pozemské, i když v sobě mají vždy něco „nadpozemského“. A přesně do tohoto soudku spadá i projekt Modular Robotic Vehicle (zkráceně MRV). Co je MRV? Stručně řečeno malé čiperné městské vozítko s mobilitou a řízením z extraterestrický výzkumných vozidel. Plně elektrický MRV dosahuje rychlosti kolem 70 km/h a dojezd činí 100 km.
Pozoruhodný je hned na první pohled podvozek. Ten je tvořen čtyřmi samostatnými nezávisle otočnými koly. Každé má svůj systém řízení i kapalinou chlazený elektromotor a celý systém u NASA nazývají E-corner. Každé kolo je schopné otáčet se až o 180 stupňů kolem své svislé osy, což vozítku dává neuvěřitelné manévrovací schopnosti.
Řidič má přitom k dispozici zcela konvenční volant a pedály, jaké známe z běžných automobilů. Jenže vedle toho má na středové konzoli ještě i speciální joystick. Ten pak v koordinaci s volantem a pedály začne dělat s vozítkem divy a to se díky němu může pohybovat libovolným směrem. Veškeré prvky řízení a ovládání MRV jsou plně elektronické, a to včetně brzd, pod karosérií nejsou řádná mechanická spojení mezi ovladači řidiče a hardwarem vozu. V podstatě jsou tak eliminovány mechanické závady. Ovšem na druhé straně může samozřejmě selhat elektronika. Proto je MRV vybaven množstvím kontrolních a bezpečnostních senzorů, které mají zabránit ztrátě kontroly nad vozem v případě poruchy systému řízení.
Díky své koncepci plně elektrického a elektronicky řízeného přibližovadla by bylo velice snadné z něj udělat robotické dálkově ovládané vozidlo. Koneckonců jeho koncepce vychází z dálkově řízených vozidel určených pro průzkum dalekých planet a vesmírných těles. Předchůdcem MRV byl například Space Exploration Vehicle (známý také jako Lunar Electric Rover) nebo marsovská průzkumná vozítka počínaje Sojournerem. Díky nim dostal MRV výjimečné manévrovací vlastnosti, které by se v dnešních auty přeplněných městech náramně hodily, a to nejen při parkování. Nicméně na něco takového v autosalonech ještě dlouho nenarazíme, bohužel.
DP