Na konci května vypustí USA do vesmíru záhadný vojenský stroj. Co je X-37B?
Na oběžné dráze kolem Země bylo jen málo záhadnějších předmětů...
Pro experty na moderní technologie, letectví a vojenský průmysl existuje jen málo větších záhad, než je dron X-37B. Existují o něm stovky spekulací, názorů i spikleneckých teorií, ale pravdu o něm zná zřejmě jen americká armáda.
O to zvláštnější je, kolik informací o jeho nové misi teď zveřejnilo americké ministerstvo obrany… Raketoplán by měl na svou další misi odstartovat 20. května. Mluvčí letectva, kapitán Chris Hoyler, prozradil pro web Space.com: „Na čtvrté misi X-37B budeme testovat nový experimentální pohonný systém.“ Server Spaceflightnow.com dokonce tvrdí, že má o tomto experimentálním pohodnu další podrobnosti – mělo by jít o pohon elektrický, tzv. Hallův pohon. Spaluje se v něm xenon, jehož hlavní výhodou je extrémně malá hmotnost.
Dalším posláním raketoplánu má být testování odolnosti nejmenovaných vzácných materiálů, které pro tuto misi zapůjčí NASA. Spekulací o smyslu a poslání X-37B je mnoho: pohybují se od teorie o vesmírném bombardéru, přes hypotézu o ničiteli nepřátelských satelitů, až po spekulace o nejpřesnějším sledovacím zařízení světa. Vynořily se i nyní. Například britský DailyMail má od nejmenovaného experta údajně informace o tom, že by raketoplán měl testovat také špionážní přístroje.
Historie X-37 B
Tento raketoplán je příliš malý na to, aby v něm mohli létat do vesmíru lidé. Je jen 8,8 metrů dlouhý a má rozpětí křidélek 4,6 metru. Zatím byl ve vesmíru (oficiálně ) třikrát, armáda vždy kolem jeho poslání mlžila. Celkem ve vesmíru strávil téměř 1300 dní, jeho poslední mise trvala skoro dva roky.