Modrozelená ohnivá koule ozářila celou oblohu. Kamery zachytily vzácný meteor nad Španělskem
Noční nebe nad Portugalskem a Španělskem nabídlo o víkendu unikátní podívanou. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) se jednalo o pozůstatek komety.
Meteor se podle ESA řítil oblohou rychlostí 161 000 km/h, což je 65násobek maximální rychlosti stíhačky F-16, a ve výšce 60 kilometrů neškodně shořel nad Atlantským oceánem. Dramatický průlet meteoru nad Pyrenejským poloostrovem zachytila v sobotu 18. května 2024 ve 22:46 UTC (19. května 00:46 SELČ) kamera ESA v Cáceresu na západě Španělska:
☄️😍 ESA’s fireball camera in Cáceres, Spain, spotted this stunning meteor last night!
— ESA Operations (@esaoperations) May 19, 2024
Our Planetary Defence Office are currently analysing the size and trajectory of the object to assess the chance that any material made it to the surface.
Credit: ESA/PDO/AMS82 - AllSky7 pic.twitter.com/gSU4unncQW
Přečtěte si také: Astronomové vyhlížejí nejjasnější kometu století. Pouhým okem bude vidět celé týdny
Sociální sítě vzápětí zaplavily snímky a videa zachycující spektakulární průlet obřího meteoru. Uživatel sítě X Colin Rugg na svém účtu napsal: „Je to šílené. První zprávy tvrdí, že bylo vidět modrý záblesk, jak se žene noční oblohou stovky kilometrů daleko.“
Podobné objekty jsou původně částmi větších těles, jako jsou asteroidy, komety nebo dokonce měsíce a planety, a do zemské atmosféry vlétají vysokou rychlostí. Dokud jsou v meziplanetárním prostoru, mluvíme o nich jako o meteoroidech, jakmile ale třením o atmosféru Země vzplanou, jedná se už o meteory.
JUST IN: Meteor spotted in the skies over Spain and Portugal.
— Collin Rugg (@CollinRugg) May 19, 2024
This is insane.
Early reports claim that the blue flash could be seen darting through the night sky for hundreds of kilometers.
At the moment, it has not been confirmed if it hit the Earth’s surface however some… pic.twitter.com/PNMs2CDkW9
Jejich životnost je mimořádně krátká, počítá se na sekundy. Podle serveru Space.com 90-95 procent mezihvězdné hmoty, která vletí do zemské atmosféry, na povrch země nikdy nedopadne. Pokud se tak stane, jedná se už jen o prach nebo velmi malé kousky zvané meteority.
Tajemná modrozelená záře
Barva meteoru a stopy, kterou na obloze svým průletem atmosférou zanechává, napovídají mnohé o jeho chemickém složení. Zářivě zelená nebo modrá barva, jakou měl víkendový meteor, indikuje spalování hořčíku, jenž tvoří základ nejkrásnějších meteoritů vůbec.
Mohlo by vás také zajímat: Oblohu nad Českem rozzářil meteor jasnější než měsíc. Úlomky mohly dopadnout na zem
Jde o takzvané pallasity, které patří do kategorie železo-kamenitých meteoritů. Jejich hornina je tvořena krystaly nazelenalého olivínu, které jsou uzavřeny v šedé matiční hmotě tvořené slitinou niklu a železa. Vědci se domnívají, že tato vzácná kombinace prvků vzniká, když se křemičitanový obal z povrchu asteroidů v důsledku srážek s jinými tělesy smísí s kovovým jádrem. Pallasity tvoří pouhé jedno procento všech meteoritů.
Video, které jste mohli minout: Úplné zatmění Slunce 2024