Muskova Mechazilla: Stroj inspirovaný Godzillou prý umožní létání do vesmíru třikrát denně. Co bude umět?
Miliardář Elon Musk přišel s další novinkou, která by mu v budoucnu měla umožnit osídlení Marsu. Inspiroval se slavnou Godzillou.
Výkonný ředitel SpaceX Elon Musk nastínil, jak plánuje v budoucnu využívat systém, kterému láskyplně přezdívá Mechazilla. Velké mechanické rameno zabudované do věže vedle startovacího panelu by mělo pomáhat s nasměrováním kosmické lodi Starship s raketou Super Heavy do pozice odletu, a později by dokonce mělo být schopné raketu zachytit při přistání. Musk je přesvědčený, že by mohlo firmě pomoci s naplněním těch nejambicióznějších plánů. Kdyby svým lodím umožnil rovnou několik startů denně, znamenalo by to výrazný posun ohledně jeho snu vybudovat do roku 2050 město na Marsu.
Mechazilla will do this for future rockets, but it’s not quite ready yet
— Elon Musk (@elonmusk) August 4, 2021
Vypadá jako mechanická Godzilla
Vzhledem k tomu, že je loď Starship znovu použitelná a schopná naráz přepravit víc než sto tun materiálu nebo 100 lidí, je celkem logické, že se na ni momentálně spoléhají všechny plánované mise SpaceX a je jedním ze základních stavebních kamenů pro plánované základny na Měsíci a Marsu. Plavidlo, jež firma stále ještě dokončuje, by se mohlo stát nejvyšším (120 m) a nejsilnějším na světě a mechazilla by už tak působivé zařízení mohla ještě vylepšit.
Podivné jméno věž dostala podle příšery, která se objevila v několika z mnoha filmů o známější Godzille. Tvor se jmenoval „Mechagodzilla“ a Musk tvrdí, že kdyby měla zmíněná integrační věž nohy, vypadá úplně stejně.
Opakovaný start už do hodiny?
Mechazilla by měla být schopná zachytit přistávající raketu Super Heavy ještě před tím, než dosedne na zem; a protože zároveň funguje jako jeřáb, mohla by pak raketu bez problémů rovnou umístit na vypouštěcí plochu, připojit k ní Starship a celá sestava by mohla znovu odstartovat pouze po krátké kontrole a dotankování. A to jak na Zemi, tak na Marsu. Podle Muska by se nakonec celý proces mohl vměstnat do jediné hodiny. Jen pro představu, nejkratší doba, ve které byli ve SpaceX schopní připravit k opětovnému startu současnou nosnou raketu Falcon 9, byla 27 dní.
Zkrácení času mezi starty je přitom pro plán vybudovat na Marsu do roku 2050 město naprosto klíčové. Sám Musk v roce 2019 odhadl, že by potřeboval zhruba milion tun nákladu, aby marsovské město bylo schopné dosáhnout soběstačnosti. I v případě, že by každá Starship startovala od Země k Marsu plně naložená, musela by být SpaceX schopná během příštích 30 let uskutečnit celkem 10 tisíc letů.