Vzácná konjunkce Jupitera a Merkuru začíná být k vidění nad jihovýchodním horizontem
Astronomové se těší z další planetární konjunkce. Plynný obr Jupiter se od rána 5. března potkává s Merkurem.
Březnová obloha nabízí k pozorování několik astronomických úkazů. Jedním z nejzajímavějších je podle webu The Secrets of the Universe výrazné zdánlivé přiblížení obří planety Jupiter a našeho planetárního trpaslíka, planety Merkur.
Konjunkce pro ranní ptáčata
Letošní nejtěsnější přiblížení Jupitera a Merkuru nastává 5. března, vidět ale bude i v následujících dnech. Půjde o mimořádně těsné zdánlivé přiblížení největší a nejmenší planety Sluneční soustavy viditelné za rozbřesku asi 12 stupňů nad jihovýchodním horizontem. Pokud si nebudete úplně jistí, co vlastně na obloze vidíte, můžete vyzkoušet některou z astronomických aplikací.
Jupiter a Saturn budou od sebe 19,4 úhlových minut, což si můžete představit jako dvě třetiny průměru měsíčního disku. Obě planety přitom budou ležet v souhvězdí Kozoroha. Při jejich pozorování musíte využít hodinu před východem Slunce (6:36 hod), které jejich svit rychle zastíní.
Friday, March 5 - Mercury Joins Jupiter (pre-dawn)
— RASC Hamilton Centre (@RASCHamilton) March 4, 2021
On the mornings surrounding Friday, March 5, Mercury will move close to much brighter Jupiter. Look for the duo sitting low over the ESE horizon after they rise together at about 5:15 a.m.
courtesy @starrynightedu & @astrogeoguy pic.twitter.com/zelBNgrbQN
Planetární mejdany
Planetární konjunkce, tedy situace, kdy se při pozorování ze Země zdají být planety na obloze blízko sebe, nebo dokonce v zákrytu, jsou poměrně vzácné. Poslední velká konjunkce na obloze proběhla 21. prosince 2020, kdy se k sobě velmi těsně přiblížily Jupiter a Saturn.
Obě planety vytvořily téměř jediný výrazně zářící bod nad jihozápadním obzorem viditelný těsně po západu Slunce. Šlo mimochodem o nejtěsnější přiblížení Jupitera a Saturna za posledních přibližně 800 let.
Ke konjunkci dokonce tří planet pak došlo v lednu 2021. Této planetární tlačenice se účastnily Jupiter, Saturn a Merkur, vidět pouhým okem jsme ji ale nemohli – odehrávala se totiž velmi blízko Slunce.