Konec míru ve vesmíru: Rusko a USA už nebudou spolupracovat
NASA s výjimkou ISS pozastavuje kosmickou spolupráci s Ruskem. Co to znamená pro vesmírný program? Nic dobrého...
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavuje s výjimkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) veškerou spolupráci s Ruskem. Vesmírná agentura toto rozhodnutí oznámila týden poté, co i přes ruskou anexi ukrajinského Krymu označila americko-ruské kosmické vztahy za dobré, napsala v noci na dnešek agentura AP.
V rámci nového přístupu nebudou zaměstnanci NASA cestovat do Ruska a ani přijímat ruské návštěvy. Také podle AP nebudou se svými kolegy z Ruska smět udržovat elektronický kontakt a ani pořádat společné telekonference.
Jedinou výjimkou jsou aktivity týkající se ISS. NASA a ruská kosmická agentura Roskosmos budou "pokračovat ve společné práci na bezpečnosti a návaznosti operací" na orbitálním komplexu, uvedl v prohlášení Národní úřad pro letectví a vesmír.
Spojené státy jsou přitom na ruském kosmickém programu závislé, neboť v současné době nemají po vyřazení raketoplánů vlastní kosmickou loď, kterou by mohly dopravit astronauty do vesmíru. Američané proto využívají ruská plavidla Sojuz, za jedno místo v této kosmické lodi platí takřka 71 milionů dolarů (přes 1,4 miliardy korun).
ČTK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: