Fascinující video ukazuje kometu Neowise z pohledu astronautů na ISS
Britský grafik spojil 550 snímků komety Neowise do sedmiminutového videa v rozlišení 4K. Výsledek je ohromující.
Dvojitý ohon nově objevené komety Neowise (pomalu vycházející nad obzorem) mohli pozorovat astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice při průletu nad Blízkým východem časně ráno. A nejen pozorovat, ale také kometu fotit.
Kometa se astronautům vynořila nad obzorem 5. července krátce před rozbřeskem a byla na krátkou dobu dobře viditelná na pozadí oblohy. Vzápětí zpoza obzoru vyšlo Slunce a kometa pomalu zmizela. Celou scenérii nafotil americký astronaut Bob Behnken, který na ISS přiletěl na palubě nové lodi Crew Dragon. A úchvatnou podívanou fotil nejen on, ale i jeho kolegové na palubě.
Celkem tak vzniklo 550 snímků komety, které z databáze NSA stáhnul britský grafik Seán Doran a spojil a doplnil je do sedmiminutového časosběrného videa:
„Popadněte něco studeného k pití, zhasněte světla, odložte si, udělejte si pohodlí a pusťte si to na velké televizi,“ radí Doran na svém twitterovém účtu.
Kometa se vrátí za 6 768 let
Kometu Neowise C/2020 F3 objevil teleskop NASA označovaný jako WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) 27. března 2020 při pátrání po blízkých objektech, které by mohly ohrozit Zemi. Kometa proletěla 3. července 2020 blízko Slunce (42 milionů km), díky čemuž ze zhruba 5 kilometrů velké ledové koule vytryskly dva několik milionů kilometrů dlouhé ohony plynu a prachu.
Nejblíže k Zemi – přesně 103 milionů km – se kometa Neowise ocitne 23. července 2020, viditelná pouhým okem nejlépe po západu slunce nebo naopak brzy ráno by pak měla být do začátku srpna. Samotná kometa má namířeno do vzdálené části naší Sluneční soustavy 107 miliard km daleko a zpět k Zemi se vrátí až za 6 768 let.