Kolem Země obíhá přes 18 000 odpadků a trosek, katastrofa je otázkou času
Naštěstí zatím k žádné kritické srážce pilotované kosmické lodě s vesmírným odpadem nedošlo.
Oběžná dráha Země se stává nebezpečným smetištěm, kde se odpadky řítí rychlostí až 35 000 kilometrů v hodině. Většinu odpadu tvoří kusy raket, už nefunkční satelity nebo části těles, které se ulomily po startu. V současnosti se především na nízké oběžné dráze pohybuje kolem 18 000 předmětů dostatečně velkých na to, aby se daly monitorovat. Odhaduje se ale, že množství vesmírného odpadu se do roku 2050 zdvojnásobí. Co se děje na oběžné dráze kolem Země, uvidíte dnes ve 21.50 v dokumentu Vesmírné srážky na Prima ZOOM.
Středisko spojených kosmických operací (Joint Space Operations Center, zkráceně JSpOC) je přísně tajná monitorovací jednotka letectva, která má za úkol sledovat všechna tělesa obíhající Zemi, včetně kosmického odpadu.
Kosmický odpad Zdroj: NASA
Jde o síť 29 stanic, radarů a optických dalekohledů, které sledují přes 18 000 objektů ve vesmíru. To zahrnuje aktivní satelity, stejně jako ty nefunkční, pak také trupy startovacích raket a další kusy, které prostě odpadly. Kdyby došlo ke vzájemné srážce, byl by to katastrofální střet. Aby mohl JSpOC odpad sledovat, musí být tělesa větší než pět centimetrů. Na oběžné dráze najdete ale i mnohem menší smetí, které monitorovat nelze.
V lednu 2007 bylo celkové množství vesmírného odpadu odhadováno na 20 000 kusů, přičemž 14 000 kusů bylo možné sledovat. O 16 měsíců později se ale tento počet zvýšil na 18 000. Stalo se tak poté, co v roce 2008 Číňané v rámci svého vesmírného programu a protidružicového testu provedli záměrnou srážku dvou satelitů.
Kam to spadne?
Zatím nedošlo k žádné katastrofické srážce pilotované kosmické lodě s vesmírným odpadem, ale to se zdá být jen otázkou času. Protože ale průběžně dochází ke snižování oběžné dráhy trosek a jejich vstupu do atmosféry, mohou některé velké kusy dopadnout až na Zem.
A překvapivě jich vůbec není málo. Za posledních 40 let přestálo opětovný vstup do atmosféry na 17 000 kusů vesmírných trosek. Velikost některých z nich může být děsivá – v roce 1997 přistála čtvrttunová ocelová nádrž pouhých 50 metrů od domu jednoho farmáře v Texasu.
Protože ale tři čtvrtiny zemského povrchu pokrývá voda, končí většina předmětů pod hladinou moří a oceánů a jen vzácně je objevíte na pevnině.
Sledovat dráhu jednotlivých velkých trosek včetně odhadovaného místa a času jejich dopadu na Zem můžete v reálném čase prostřednictvím služby Satview.