Čeká nás internetová apokalypsa? Vědci varují před masivní solární vlnou, proti které není obrany
Vědci, kteří se zabývají solárními bouřemi, varují před ničivou vlnou, která může způsobit masivní výpadky či rovnou kolaps internetu.
Docentka University of California Sangeetha Abdu Jyothi ve své nové studii varuje před účinky geomagnetických solárních bouří, které by mohly za velmi krátkou dobu značně ovlivnit fungování globálního internetu. Zvláště silná sluneční bouře by mohla mít ničivé účinky na podmořské kabely, které jsou klíčovou součástí světové internetové infrastruktury. Studie tvrdí, že bez většího úsilí o zmírnění těchto účinků bychom mohli směřovat k internetové apokalypse, na jejímž konci by nebyla jen nedostupnost některých služeb, ale zejména masivní finanční ztráty, vyplývající ze závislosti moderního světa na internetu.
Sluneční bouře
Sluneční bouře, známé také jako geomagnetické bouře, způsobují mohutné sluneční erupce, které mají za následek výrony koronální hmoty (CME), dramatické změny v magnetických polích a erupce plazmy. Značně nevypočitatelná aktivita na povrchu Slunce může vyslat obzvláště silné CME, které se řítí k Zemi rychlostí až několik milionů kilometrů za hodinu. Ačkoli nás zemská atmosféra chrání před radioaktivními účinky těchto bouří, mohou způsobit spoušť v naší elektronice. Výsledkem mohou být dlouhé výpadky proudu, jako se to stalo v roce 1989 v Kanadě, kdy zůstalo bez elektřiny po dobu devíti hodin více než 6 milionů lidí. Incident, který se odehrál ještě před nástupem internetu v podobě, v jaké jej známe dnes, dokonce na tři hodiny narušil chod torontské burzy, když byl narušen chod kontrolních počítačů.
Optikou dnešní doby by tak mohlo dojít k výpadku spojení, ale také kontrolních mechanismů, které jsou závislé na internetu. Jyothi ve své práci popisuje hypotetický scénář, kdy by internet nezačal fungovat ihned s obnovením dodávek elektrického proudu, a Forbes doplňuje, že by výpadky elektroniky mohly stát ekonomiku USA až 7,2 miliardy dolarů denně. Paradoxní je, že podle studie by neutrpěla regionální internetová infrastruktura, vedená převážně optickými kabely. Ty nejsou dle Jyothi ovlivněny geomagneticky indukovanými proudy, které jsou pro sluneční bouře typické, a neutrpěly by žádnou větší újmu. Problémem jsou v úvodu zmiňované podmořské kabely, které spoléhají na elektronické opakovače používané k zesílení signálů na velké vzdálenosti.
2/ A Coronal Mass Ejection (CME) involves the emission of electrically charged matter and accompanying magnetic field into space. When it hits the earth, it interacts with the earth's magnetic field and produces Geomagnetically Induced Currents (GIC) on the crust.
— Sangeetha Abdu Jyothi (@sangeetha_a_j) July 29, 2021
[Image: NASA] pic.twitter.com/BO910bko5S
Na výpadky se nelze připravit
Největším problémem je však podle Jyothi nedostatek dat, na základě kterých by bylo možné vytvořit dostatečně přesné modely a na případné výpadky se připravit. Jak sama docentka uvedla v rozhovoru pro magazín Wired, nad výpadky internetu se začala zamýšlet v době, kdy byl svět sužován pandemií koronaviru, na kterou rovněž nebyl připraven. Zpětně se ale v případě geomagnetických bouří můžeme odkázat jen na popisovaný incident z roku 1989 a další dva z relativně blízké minulosti – konkrétně z let 1921 a 1859. V té době ale nebyl svět globalizovaný tak, jako je tomu dnes, a už vůbec nespoléhal na internetovou síť, aby mohl fungovat. Značným problémem při výpadcích internetu by pak mohla být i ztráta možnosti pracovat, a to i proto, že se lidé po událostech z uplynulých dvou let přesunuli za prací domů a na internet spoléhají ještě víc než před pandemií.