Na oběžnou dráhu míří první dřevěný satelit. Proč se nerozpadne a co je jeho cílem?
Evropská kosmická agentura plánuje finský CubeSat vyslat na oběžnou dráhu koncem letošního roku a má s ním velké plány.
Satelit vyrobený ze dřeva je pokrok, který by většina z nás v době, kdy zvládneme vyrobit daleko odolnější a do vesmírných podmínek mnohem příhodnější materiály, asi nečekala. Dřevěný satelit, který teď chystají na orbitu umístit finští vědci ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, má ale celkem zajímavý účel a navíc se počítá s tím, že se nebude jednat o jediný kus, který do vesmíru zamíří.
Malý, ale šikovný
Satelit WISA Woodsat vyrobený ze speciální potažené překližky pohání devět malých solárních panelů a je překvapivě titěrný. Měří totiž 10 x 10 centimetrů a váží pouhý kilogram. Jeho rozměry tedy přesně odpovídají požadavkům pro takzvaný CubeSat. Tyto malé satelity se dají různě spojovat, díky malým rozměrům ale není velký problém je na orbit dostat. Většina z nich vznikla v rámci studentských projektů na univerzitách.
#wisawoodsat #wisaplywood #kitsat #huld #heureka #satellite #woodsatellite #space #avgeek pic.twitter.com/C90DNTSIDy
— WISA WOODSAT (@wisawoodsat) June 12, 2021
Obyčejný materiál s výjimečnou úpravou
Výrobou studentských CubeSatů se zabývá také finská firma, která s nápadem satelitu z překližky přišla, Arctic Astronautics. Jejím cílem je hlavně zjistit, jak se tyto překližkové panely ve vesmíru chovají a kolik toho vydrží, aby společnost mohla zvážit jejich použití v dalších projektech. Změny na povrchu překližky budou výrobci pozorovat s pomocí kamery přidělané k Woodsatu na teleskopické selfie tyči.
„Základní materiál pro překližku WISA je bříza, a my používáme prakticky tutéž, kterou byste našli v železářství nebo použili při výrobě nábytku,“ vysvětlil hlavní inženýr projektu Samuli Nymann v tiskové zprávě. „Hlavní rozdíl je v tom, že obyčejná překližka obsahuje přílišnou vlhkost na to, aby se dala ve vesmíru použít. Proto jsme naše dřevo umístili do termální vakuové komory, abychom jej vysušili. Potom ho potáhneme velmi tenkou vrstvou oxidu hlinitého.“
Takto ošetřený satelit by měl pobyt ve vesmíru bez problémů překonat. Alespoň to tvrdí jeho tvůrci.
WISA Woodsat stratospheric test flight reached a top altitude of 31.2 km and the flight duration was 2:54h. Below you can see the explosion of the balloon. #wisawoodsat #wisaplywood @kitsat @huldofficial @heurekafi @upmglobal #space #satellite #woodsatellite #avgeek pic.twitter.com/pioqCB6kto
— WISA WOODSAT (@wisawoodsat) June 14, 2021
Jsou dřevěné satelity budoucnost?
Proč ale vůbec posílat do vesmíru něco vyrobeného z materiálu, který jsme už dávno překonali? Odpovědí je udržitelnost. Kdyby mohly přírodní obnovitelné materiály nahradit alespoň část toho, co skončí jako odpad na zemské oběžné dráze, bylo by to pro životní prostředí rozhodně lepší. Finové navíc nejsou jediní, kdo na něčem takovém pracují. Svůj vlastní dřevěný satelit totiž na rok 2023 připravuje i Japonsko.
WISA Woodsat odstartuje z Nového Zélandu ještě na konci roku 2021 a Zemi by měl obíhat ve výšce 500–600 kilometrů.