Crew Dragon je znovu ve vesmíru, na ISS dopraví hned čtyři astronauty najednou
Čtyři astronauti – tři Američané a jeden Japonec – odstartovali k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v lodi Crew Dragon postavené soukromou společností SpaceX. Jde teprve o druhý pilotovaný let, který Crew Dragon podnikl.
Podle NASA jde o začátek nové éry, v níž budou pravidelné cesty astronautů na nízkou oběžnou dráhu Země zajišťovat soukromé společnosti.
Nosná raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v neděli 15. listopadu v 19:27 místního času, tedy v 01:27 SEČ (pondělí 16. listopadu) a k ISS dorazí po jednom dnu letu. Na úspěšný start se podívejte tady:
Liftoff! pic.twitter.com/LI4O0TNmL8
— SpaceX (@SpaceX) November 5, 2020
Na palubě Crew Dragon jsou Američané Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walkerová z NASA a zkušený japonský astronaut Soiči Noguči (JAXA), který se tak stal teprve třetím člověkem v historii dobývání vesmíru, který Zemi opustil ve třech různých typech lodí. Kromě Crew Dragon má za sebou i lety v Sojuzu a raketoplánu.
Jeden astronaut musí spát „venku“
Na ISS je očekává tříčlenná posádka složená z americké astronautky Kate Rubinsové a dvou Rusů Sergeje Ryžkova a Sergeje Kud-Sverdčkova (Roskosmos). Čtyřčlenná posila zůstane na ISS šest měsíců, během nichž uskuteční nejméně čtyři výstupy do volného prostoru a mimo jiné na evropský výzkumný modul Columbus namontuje nový širokopásmový komunikační terminál ColKa dodaný Velkou Británií.
Drobnou komplikací bude počet lidí na ISS. Na stanici je totiž jen šest specializovaných spacích boxů, takže velitel mise Michael Hopkins si bude muset dočasně ustlat v Crew Dragonu.
posádka Crew Dragon - mise 1
SpaceX uzavřela s NASA dohodu v hodnotě 3 miliard dolarů, v rámci které vyvinula, otestovala a bude zajišťovat dopravu astronautů na oběžnou dráhu. V rámci této dohody už Crew Dragon uskutečnil v květnu 2020 demonstrační misi, během níž k ISS a zpět dopravil astronauty Douga Hurleye a Boba Behnkena.
V rámci dohody s NASA uskuteční Muskova společnost šest rutinních operačních misí, přičemž právě probíhající let je první z nich. NASA uzavřela podobnou dohodu i s Boeingem, ten má ale za SpaceX zhruba roční zpoždění. Spolupráce se soukromými firmami má americké agentuře ušetřit miliardy dolarů.
Kromě lodí od SpaceX a v budoucnu i Boeingu budou nadále Američané využívat i ruské Sojuzy. Výměnou za to poletí ruští kosmonauti v budoucnu i na palubě Crew Dragon.