31. prosince 2018 06:00

Člověk na Marsu přistane v roce 2033 – a nic nepůjde hladce

Cesta na Mars je možná. Planeta je ale plná záludností a samotné přistání bude pěkný oříšek.

Během sedmi měsíců letu na Mars dostane posádka lodi 200násobek radiace, než na Zemi za celý rok. Kosti se astronautům odvápní a ztratí téměř deset procent své hmotnosti. Žádný pokus dostatečně nepřipraví posádku na to, aby jí už pouhá představa toho, že je 60 milionů kilometrů od domova, nenarušila mysl. Někteří, pokud ne všichni, během první mise nejspíš zemřou. Takové vyhlídky čekají první astronauty, kteří se vydají k rudé planetě.

Lidstvo jako meziplanetární druh

„Cesta na Mars bude velmi riskantní, nebezpečná a nepohodlná. Ale bude to to největší dobrodružství v dějinách,“ tvrdí Elon Musk, ředitel a hlavní konstruktér společnosti SpaceX. Ta je dnes hlavním komerčním tahounem příprav kolonizace Marsu. „Za jedno z nejdůležitějších považuji, aby se na Marsu co nejrychleji dosáhlo soběstačnosti,“ říká Musk. „Buďto se staneme multiplanetárním druhem a civilizací cestující po hvězdách, nebo zůstaneme na jedné planetě, dokud nás něco nezahubí,“ vidí budoucnost lidstva Musk.

Jestliže v roce 2018 sahají schopnosti lidstva k tomu, dostat na Mars tunový rover, přistání lodi s lidskou posádkou bude předpokládat přepravu nejméně 40 tun materiálu. Mars má sice atmosféru, k tomu, aby vás zastavila, ale nestačí. Bude proto nutné použít brzdné rakety, padáky, štíty s lopatkami… Zkrátka všechny systémy, které dnes máme k dispozici.

Přistání na Marsu vždy bylo buď, anebo

Dostat se na Mars je neuvěřitelně složité a stálo hodně sil, než to lidé pochopili. V době před marsovskými vozítky dvě třetiny misí vyslaných k Marsu selhaly. Došlo k výbuchům raket a ke zmizení sond bez jediné stopy. Přistání na Marsu vždy bylo buď, anebo.

Kombinace vysoké rychlosti přiblížení, řídké atmosféry a dvojnásobné gravitace než má Měsíc, činí Mars jedním z nejobtížnějších míst pro přistání ve sluneční soustavě. Dokonce i pro roboty. Když narazíte na horní vrstvu atmosféry Marsu, pohybujete se rychlostí Mach 27, tedy dvaceti sedminásobkem rychlosti zvuku. Našim sondám cesta mezi horní vrstvou atmosféry Marsu a dosednutím na jeho povrch trvala šest minut. Využíváme tepelný štít ke zpomalení na příjemnou rychlost Mach 2. A pak otvíráme nadzvukový padák.

Totéž platí pro volbu vhodné doby pro start ze Země. V podstatě jediná možná doba pro let na Mars nastává, když jsou Země a Mars vůči sobě v patřičném postavení. Musíte být připraveni na odpalovací rampě na toto startovací okno, a pokud svou příležitost promeškáte, počkáte si dalších 26 měsíců.

Počasí na Marsu? Slunečno a chladno

Mars se otáčí zhruba stejnou rychlostí jako Země, a tak den na Marsu je o pouhých čtyřicet minut delší než ten náš. Třebaže je Mars dále od Slunce a trvá mu dvakrát tak dlouho, než oběhne kolem Slunce, dlouhý marťanský rok má roční období. A ještě něco. Naše dvě planety prožily společné dětství. Planeta Mars vznikla zhruba ve stejnou dobu, asi před čtyřmi a půl miliardami let, a byla vytvořena ze stejných druhů materiálů, bombardována kometami a asteroidy.

Většina dnů na Marsu je jasná, slunečná a chladná. Průměrná teplota na Marsu je stejně nepříjemná jako období uprostřed zimy na Antarktidě. Při polovičním průměru oproti Zemi má Mars šikovnou velikost. Jeho hustota je však mnohem nižší a gravitace zhruba třetinová. Skutečná plocha povrchu Marsu je téměř stejně velká jako veškerá pevnina na Zemi naskládaná vedle sebe bez oceánů.

A zapomeňte, že by na Marsu bylo bůhvíjaké ticho. NASA už nahrála zpoustu tamních zvuků, dokonce si je můžete poslechnout.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora