Autem do vesmíru? Od včerejška už ano
Elon Musk splnil svůj slib a dostal svůj vůz do vesmíru. Co na tom, že je to úplně zbytečné.
Tesla jako reklamní trik
Když včera ve 21.45 SEČ odstartovala z floridského Mysu Canaveral nejsilnější raketa současnosti – Falcon Heavy společnosti SpaceX, měla na palubě poněkud zvlášní a pro vesmír velmi nepraktickou zátěž. Elektromobil z dílny Elona Muska – filantropa, inovátora, vizionáře a podnikatele. Vesmírná cesta Tesly Roadster je skvělým marketingovým tahem, protože Space X prostor ve světových médiích – od britské BBC po americkou CNN, od ruské Вести po australskou ABC (Australian broadcasting corporation). A to bez ohledu na fakt, že dostat auto do vesmíru je jen gestem. Ve vzduchoprázdnu, kam se automobil i s figurínou „řidiče – kosmonauta Starmana“ vydal, nejsou žádné dobíjecí stanice ani omezení maximální rychlosti. Vůz se aktuálně pohybuje rychlostí 12 km/s, tedy cca 43 000 km/h, a apohelium, nejvzdálenější místo od Slunce, přesněji od ohniska dráhy, jímž prochází těleso, které se kolem Slunce pohybuje po elipse, jeho oběžné dráhy bude zasahovat daleko za Mars.
Tesla Roadster 10
Falcon Heavy
Rychlost, kterou se Tesla Roadster pohybuje, je nutná k tomu, aby se vymanila z oběžné dráhy země a mohla se vydat do hlubin vesmíru. Kdyby se vůz stal satelitem Země, vlastně by jen zmnožil nepopulární „vesmírné smetí“. Auto se tak stalo vlastně nejrychlejším vozem, které kdy člověk rozpohyboval. Muskova společnost SpaceX investovala do vývoje Falconu Heavy, aktuálně nejsilnější rakety, 500 milionů dolarů. Nosnost Falconu je úžasná: na nízkou oběžnou dráhu vynese až 63 800 kg nákladu, k Marsu může putovat s nákladem o hmotnosti až 16 800 kg. I parametry samotné rakety jsou udivující výška 70 metrů, šířka 12,2 metru a po natankování váží 1 421 000 kg.
Akce se neobešla bez problémů. Od rakety se oddělily tři první stupně, přičemž, jak potvdila společnost Space X, dva pomocné bezpečně přistály v areálu mysu Canaveral, třetí, centrální, se zřítil do Atlantiku rychlostí kolem 480 km za hodinu. „Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze na startovací ploše. Naštěstí se to ale nestalo. Bláznivé věci se stávají skutečností," cituje vizionáře Český rozhlas.
Text: Topi Pigula