3. ledna 2020 06:00

4 nejbizarnější snímky z vesmíru: Rok 2019 přinesl i selfíčko z Marsu

I vesmír dokáže pobavit a několik fotek, které se NASA podařilo během loňského roku ukořistit, je toho nesporným důkazem. Co se mimo naši planetu odehrálo vzrušujícího?

Ani v roce 2019 NASA nelenila a pořídila obrovské množství záběrů z těch nejvzdálenějších koutů vesmíru. K přelomu roku se BBC podařilo dát do kupy ty nejzajímavější a leckdy i nejobskurnější obrazy, které se k nám z vesmíru dostaly. Co jsme tedy mohli za minulý rok vidět?

Vesmírný sněhulák

Tahle podivná planetka vystřídala hned několik názvů. Od prvotního označení MU 69 se dočkala jména Ultima Thule, aby se prozatím ustálila na názvu Arrokoth. Podivná struktura v celkové délce kolem 35 kilometrů vznikla srážkou dvou těles ve velmi pomalé rychlosti; to vedlo k jejich spojení v takzvané kontaktní binární těleso. Tvarem tak připomíná sněhuláka složeného ze dvou koulí, navíc je od Země vzdálená 6,6 miliardy kilometrů, čímž patří mezi nejvzdálenější tělesa, k nimž se vyslané sondy zatím dostaly.

Selfíčko z Marsu

Sonda Curiosity zkoumá povrch Marsu už pěkných pár let, což však neznamená, že by se jí netýkaly trendy na planetě Zemi. A tak se nezdráhala během průzkumu kráteru Gale pořídit selfie – tedy fotku sebe sama, jak povrch červené planety prozkoumává! Podívejte se sami, a pokud budete z obrázku zmateni, vězte, že rameno se selfie kamerou bylo digitálně odstraněno, a tak ho vidět nemůžete.

Úžasná atmosféra na Jupiteru

Sonda Juno v posledních letech nahradila svého předchůdce s názvem Galileo ve sledování největší planety naší sluneční soustavy. Postupem času jsme se od ní dočkali řady krásných záběrů Jupitera, mezi něž patří i fascinující atmosférické oblaky plynného obra. V tomto případě se jednalo o proudy na severní polokouli planety, které vytvářejí vpravdě nenapodobitelné výjevy.

Plachtění v kosmu

A zmínit musíme i fascinující vesmírnou plachetnici, o níž jsme také psali. Projekt LightSail vynesl na naši orbitu speciální sondu, která se pohybuje pomocí energie získané ze solární plachty. Její využití slunečního větru v podobě fotonů představuje originální a desítky let spekulované přenesení tradičních mořeplaveckých pravidel do vesmíru; i proto jsou fotky této plachetnice skutečně úchvatné!

Text: MS

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom