Zločin budoucnosti bude založený na zneužívání dronů. Co s tím policie nadělá?
Policie se začíná připravovat na boj proti ilegálním dronům...
Před deseti lety pojem dron skoro nikdo neznal, ještě před pár lety pouze ve vojenském kontextu. Bezpilotní letouny, jak se jim také sáhodlouze říká, jsou ale stále dostupnější kratochvílí také u civilistů – od modelářů po vynálezce. Mluví se o tom, že by už brzy mohly výrazně zlevnit řadu služeb, i o notném riziku pro soukromí. Jenže po dronech stále více pokukují i zločinci, a spolu s tím se strážci zákona budou muset popasovat se zcela novými výzvami.
Nová forma zločinu
S tím, jak se drony zlevňují, si je dnes může dovolit každý nadšenec a mnohé korporace, například americký Amazon, plánují pomocí dronů nahradit doručovací služby a poštu. Minimálně ve velkých městech by se jim to mohlo podařit. Avšak nejen legitimní společnosti po dronech pokukují. Kriminální kariéra dronů ostatně již dávno nastala – loni narušily drony vzdušný prostor francouzských jaderných elektráren, letos pak pomalovaly billboardy nebo dokonce přistály s radioaktivním pískem na domě japonského premiéra. Převážení drog na palubě dronu už bylo rovněž zaznamenáno v britském vězení. V budoucnu by masovější dostupnost dronů mohla znamenat snazší distribuci drog, jednodušší krádeže, beztrestný vandalismus i teroristické atentáty…
Starší a větší verze dronu připomíná menší soukromé letadlo. U toho ještě takový problém se zneužitím není, byť i tyto stoje snáze létají blíže terénu a komplikují radarovou detekci. Přesto jsou velké drony dražší a stávající řízení letového provozu nebo ozbrojené složky proti nim mají alespoň nějaké formy boje. Za dron se ale počítají i tzv. quadkoptéry, levné miniaturní vrtulníčky s velmi dobrou stabilitou, díky níž už mohou být králem i v komplikovaném prostředí.
Drony jsou zkrátka rychlé, špatně detekovatelné a jejich pilot s nimi může páchat trestný čin na kilometry daleko. Policie proto začíná pracovat na metodách proti-dronního boje. Letos v březnu byli Francouzi první, kdo testoval zatím detekce a likvidace dronů. Zatím není jasné, co přesně to znamená – předpokládá se totiž, že sestřelovat drony v civilní oblasti je příliš komplikované (v zásadě by bylo potřeba zmenšených systémů protivzdušné obrany) a rizikové (kvůli padajícím troskám). Naštěstí se na obraně před drony už pracuje na více frontách.
Drony útočí
Prvním oříškem je již odhalení dronu. Zvláště quadcoptéry platí za titěrné a relativně tiché mašiny. Metodami odhalení se však už zabývá třeba americká společnost DroneShield, která připravuje centralizované zařízení schopné detekovat dron podle šířených zvukových vln. Zařízení tyto následně srovná se zvuky v databázi, určí přibližnou velikost a typ dronu a varuje své uživatele. V přípravě jsou i nové radarové systémy. Na těch naopak pracují britští soukromníci. Jakmile se však dron podaří najít, vyvstává další otázka – co s tím lze udělat?
Spekuluje se tak o možnostech rušení ovládacích signálů, to se však v éře mobilních komunikací v zalidněné oblasti neobejde bez problémů pro více lidí. Navíc je zde problém s tím, co vlastně rušit. Drony jsou často ovládány pomocí Wi-Fi, nemusejí však spoléhat jenom na ni. Taktéž by bylo možné disponovat jakýmisi drony-stíhači, kteří by byli speciálně zkonstruováni pro zachycení zločineckých dronů za letu. Pařížská firma Malou Tech například přišla s konceptem dronu vybaveného speciální záchytnou sítí, do níž se zákeřný cizí dron dá po obtížné pilotáži polapit. Nakonec je také možné dron nahackovat celý, popřípadě jen jeho část jako GPS navigaci, nebo vystopovat a zadržet pilota.
Ať už policejní síly za svůj přijmou jenom z těchto nápadů, či vícero, je nasnadě, že zřejmě brzy vznikne specializovaný oddíl lovců dronů. Prozatím případy narušení soukromí, vandalismu nebo pašování drog možná působí spíše úsměvně, je však asi jenom otázkou času, než budou drony použity i k daleko závažnějším zločinům.
Ladislav Loukota