Věc mechopulos: Našli vědci cestu k nesmrtelnosti?
Být 1500 zamražen v ledu a po roztátí obživnout, to je sen těch, kdo chtějí žít věčně. Mechy to dokázaly!
Obecně se soudilo, že jakmile doba ledová dotlačí do krajiny ledovec, tak život ustoupí před jeho čelem a po jeho ústupu se pak znovu, pomalu a složitě vrací zpět od těch nejjednodušších organismů. K nim patří lišejníky a řasy, k rostlinám pak mechy, jichž je kolem 12 000 druhů.
V časopise Current Biology se aktuálně objevil článek popisující mechové znovuzrození po nejméně 1530 letech, během nichž byly stélky zamrzlé v antarktickém ledu. O tom, že některé organismy včetně mechů dokážou přežít v ledu několik málo desítek let, se vědělo, ale takřka půldruhého tisíciletí, to bylo skutečné překvapení. Mechy hrají v mrazivých ekosystémech polárních oblastí obou polokoulí velmi důležitou úlohu. Díky tomu, že pokrývají rozsáhlé oblasti, dokážou fixovat velké množství uhlíku. Ten se tak nedostane do ovzduší a nemůže coby součást skleníkových plynů zvyšovat teplotu na naší planetě.
Cesta k nesmrtelnosti?
Metoda zkoumání byla poměrně jednoduchá. Tým vědců z British Antarctic Survey and Reading University zavrtal sondu do věčně zmrzlé půdy, vyjmuté vrtné jádro umístil do laboratoře s vyšší teplotou a tam se zmrzlé mechy po několika týdnech probraly k životu. Pomocí uhlíkového datování byl určen věk materiálu z vrtu... a překvapení bylo na světě. Jak jednoduché, milý Watsone.
"Tento experiment ukazuje, že mnohobuněčné organismy, v tomto případě rostliny, mohou přežít přes mnohem delší časový úsek, než se dříve myslelo. Tyto mechy, jež jsou klíčovou součástí ekosystému, mohly přežít stovky i tisíce ledových let – a přežít tak nehostinné údobí, jakým byla v Evropě například malá doba ledová,“ komentuje objev profesor Peter Convey, jenž se na výzkumu spolupodílel. Klimatická oscilace, která mezi 14. a 18. stoletím území Evropy výrazně ochladila, způsobila například v Irsku obrovský hladomor a zapříčinila kromě jiného změny stravovacích návyků Evropanů. Části dříve zelených oblastí se pokryly ledem. Jenže jak se ukazuje, některým organismům „smrt“ v ledu v životu nezabránila. Jak se ukazuje, tak i tolik prozkoumané a zároveň jednoduché organismy, jakými mechy bezesporu jsou, stále mají svá neočekávaná tajemství.
Zajímavá fakta o mechu:
– Mechy patří mezi nejstarší rostliny, jež kolonizovaly souš.
– Vyskytují se na všech kontinentech včetně Antarktidy.
– Některým ptákům, jako například sýkoře černohlavé (Poecile atricapillus), slouží jako stelivo do hnízd.
– V zenových buddhistických zahradách se mechy staly předmětem uctívání.
Text a foto: Topi Pigula