Umírání v extázi začali nabízet v Kalifornii. Zatím jen experimentálně...
V Kalifornii budou smrtelně nemocným zkušebně podávat extázi.
Pacientům, kteří trpí smrtelnou nemocí a propadají kvůli tomu depresím či chorobnému strachu, by mohla psychiku vyléčit syntetická droga extáze. S touto ideou přišli vědci v Kalifornii, kteří se rozhodli skupině nevyléčitelně nemocných lidí experimentálně podávat tuto psychoaktivní látku, jejíž prodej je ve Spojených státech zakázán.
Experimentu se podle agentury Reuters zúčastní více než desítka pacientů trpících rakovinou či dalšími chorobami, u nichž lékaři očekávají, že budou žít alespoň devět měsíců. Nemocní budou pod vlivem drogy podstupovat psychoterapie, na nichž budou lékaři pozorovat případné zlepšení jejich stavu.
"Je to látka, která přispívá k hloubce, smysluplnosti a rychlé účinnosti psychoterapie," objasnil listu San Francisco Chronicle základní ideu experimentu vedoucí lékař výzkumu Philip Wolfson.
Ne všichni pacienti však dostanou plnou dávku 125 miligramů drogy známé též pod zkratkou MDMA. Část z nich obdrží v pilulce pouze naředěné "aktivní placebo", v němž bude jen 30 miligramů extáze, aby lékaři mohli studovat případný pozitivní efekt velmi malého množství drogy. Po počáteční fázi pak vědci pacientům sdělí, kolik drogy dostávali a zda chtějí v pokusu pokračovat se stejným množstvím, nebo jej upravit.
Extáze je jednou z nejrozšířenějších syntetických drog na světě. Má značné stimulační účinky, což umožňuje člověku zvýšený fyzický a psychický výkon. Známé jsou však případy kolapsů organismu u zcela vyčerpaných lidí, převážně na diskotékách, kteří kvůli extázi nepociťovali únavu.
ČTK