Soukromí mecenáši ocenili pětici nejvýznamnějších českých vědců
Neuron ocenil špičkové české vědce, tři sošky putují do Ameriky...
Pět světově uznávaných českých vědců dnes večer ocenil Nadační fond Neuron. Cenu za medicínu převzal plastický chirurg Bohdan Pomahač, za společenské vědy archeolog Evžen Neustupný a astrofyzik a filozof Jiří Bičák za obor fyzika. Ocenění putuje ale i za chemikem Jiřím Čížkem a matematikem Ivem Babuškou. Oba žijí v Severní Americe, ale ze zdravotních důvodů se slavnostního ceremoniálu v pražském Profesním domě nezúčastnili.
Laureáti dostali za přínos světové vědě malé sošky, které pro nadaci vyrobila sklářská firma Lasvit. Tři z vědců působí v Americe. Plastický chirurg Pomahač, který se proslavil první transplantací obličeje ve Spojených státech, žije od 90. let v Bostonu. Do Česka přijel letos potřetí, nyní s manželkou Hanou hlavně kvůli nadaci Neuron.
"Je skvělé, že takovým způsobem uznávají vědce a tím podporují vědu. Toho není nikdy dost. Věda je vždycky sirotek. Možná v Americe to je nevlastní dítě, ale tady v Čechách to je určitě sirotek. Takže cokoliv je možné udělat pro její podporu, bude mít dlouhodobý dopad," řekl.
Pohamač má v Praze nabitý program, kromě převzetí ceny má i přednášku na kongresu plastické chirurgie. Jak říká, v Americe má tři práce na plný úvazek. Věnuje se výzkumným projektům, které disponují 14 miliony dolarů, klinické praxi plastické chirurgie a vede také popáleninové centrum v Bostonu.
Průkopník výpočtové matematiky Babuška působí v USA od roku 1968, vyučuje na univerzitě v texaském Austinu. Patří k nejúspěšnějším českým vědcům ve světě. Cenu za něj dnes převzal jeho někdejší žák, matematik Karel Segeth. Babuška jako velmi mladý v polovině 50. let propočítal matematický model, aby při stavbě Orlické přehrady nedošlo k trhlinám.
"Tady z české kotliny jsme se dostali do celosvětového rozměru. On tehdy ve svých pracích formuloval základní principy, kterými se má řídit matematické modelování, aby se došlo ke spolehlivým výsledkům. Vždy v sobě spojoval matematickou stránku s inženýrským přístupem," řekl Zdeněk Strakoš, garant za matematiku v Neuronu.
Oceněný chemik Čížek se zasloužil o rozvoj kvantové chemie. Žije v kanadském Torontu. V 90. letech byl nominován na Nobelovu cenu a v roce 2006 obdržel cenu Česká hlava. Dnes za něj cenu převzal jeho kolega, fyzikální chemik Rudolf Zahradník. Sošku Neuronu si odnesl také jeden ze zakladatelů moderní české archeologie a průkopník teorie artefaktů Neustupný. Pátým oceněným je astrofyzik Bičák, expert na Einsteinovu teorii relativity.
Fond, který založil matematik a podnikatel Karel Janeček, vyhlásil také vítěze nového projektu Expedice Neuron a vybral i mladé vědce z pěti oborů. Ti na svůj výzkumný projekt získali celkem pět milionů korun, jimž fond neříká granty ale impulsy. Podle ředitelky fondu Moniky Vondrákové díky tomu mladí badatelé dostanou "impuls k dobrému startu ve výzkumu". Neuron tak vyplatil už více než 27 milionů korun.
ČTK