Ruská věda v krizi: přišla o jednoho z nejdůležitějších mecenášů!
Mít a nemít 250 milionů, to už je krapet rozdíl...
Jedna z nejdůležitějších soukromých nadací na podporu vědy a vzdělávání v Rusku, fond Dinastija, se ocitla na pokraji zániku. Ministerstvo spravedlnosti ji totiž označilo nálepkou "zahraniční agent", protože dostává peníze ze zahraničí. Zakladatel a hlavní sponzor nadace, někdejší telekomunikační magnát Dmitrij Zimin (82), následně uvedl, že s financováním ruské vědy chce skončit, protože se ho postup úřadů dotkl. Podle něj každý ví, že nadaci platí z peněz, které má uloženy v zahraničí, úplně stejně jako ruský stát.
"Dinastija je jediná nadace v Rusku, která peníze nedostává, ale rozdává," upozornil Zimin, který podle médií každoročně vydával na osvětu a na podporu talentovaných vědců a studentů z vlastní kapsy deset milionů dolarů (asi čtvrt miliardy Kč).
"Moje peníze jsou v zahraničí, což jsem nikdy netajil. Ale i Rusko má peníze uloženy v zahraničí. Ale utrácet své osobní peníze pod hlavičkou jakéhosi mně neznámého cizího státu samozřejmě nebudu. Končím," uvedl Zimin, který jmění získal jako zakladatel jedné z velkých telekomunikačních firem, Vimpelcom. Současně poděkoval všem, kdo mu vyjádřili podporu - v životě prý nedostal tolik projevů vděčnosti jako nyní.
Co dál?
O dalším osudu nadace se má rozhodnout na zasedání jejího vedení 8. června. Fond však sotva přežije bez Ziminových příspěvků. Aféra dolehla až ke zdem Kremlu, ten ale veškerou kritiku poměrů odmítl.
"Pokud Zimin dostává peníze z ciziny, pak je v souladu se zákonem zařazen mezi zahraniční agenty. To neznamená zákaz jeho činnosti. Ať už se fond zavře, nebo nezavře, je to jeho vlastní rozhodnutí. Nesvědčí to o žádné nedokonalosti našich zákonů," prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Kde je pravda?
Fond Dinastija podporuje projekty v ruské vědě a školství od roku 2002. Na jeho podporu se vyslovila desítka členů Ruské akademie věd a 18 členů-dopisovatelů v dopise ministerstvu spravedlnosti. Uvedli, že činnost fondu je zcela transparentní a "nemá nic společného se zájmy cizích států", jakkoli je financována ze Ziminových prostředků na zahraničních účtech. Cílem je zachránit domácí talenty pro ruskou vědu. Bez pomoci nadace mnoho mladých výzkumníků nejspíše odejde do zahraničí.
Rusko začalo bránit nevládním a neziskovým organizacím v kontaktech se zahraničím od roku 2012, kdy se svého třetího mandátu v čele státu ujal Putin. Moskva tvrdí, že západní státy se snaží destabilizovat politický systém a zpochybnit tradiční hodnoty ruské společnosti. Hanlivou nálepku "zahraničního agenta", používanou za stalinských dob, však zatím dávalo organizacím působícím v ruské politice, které využívají zahraničních grantů.
Zákon o zahraničních agentech nově doplnil zákon o "nežádoucích organizacích", který dává úřadům pravomoc bez rozhodnutí soudu zakázat působení zahraničních spolků v Rusku.
ČTK