Příznivci spikleneckých teorií jsou natvrdlí a naivní, zjistili psychologové
Tento článek není o konspiračních teoriích – ale o lidech, kteří jim věří...
Konspirační teorie jsou v módě. Nemyslíme tím teď úplně tak alternativní teorie, jaké nabízejí třeba Vetřelci dávnověku – ale spíše opravdové konspirace. Ty se vyznačují tím, že věří v existenci skupiny vyvolených, kteří sice Velké pravdy znají, ale z nějakých příčin je před zbytkem světa tají. A nabízejí masám lži…
Evegreeny jsou teorie o tom, že Američané zfalšovali přistání na Měsíci, o mimozemšťanech v Rosswellu, chemtrails a nebo o iluminátech, kteří vládnou z pozadí světu. Tyto teorie jsou podložené pramálem opravdových důkazů a většinou se opírají o „informace z webu“, které se řetězí a cyklí – a nejčastěji se ukáže, že jejich zdrojem je jedna osoba.
"Nakecáte jim cokoliv..."
Jak snadno milovníci těchto teorií podlehnou neseriózním argumentům? Otestovali to psychologové, kteří zprávu o výsledku publikovali v odborném časopise Plos One. Tým vedený Alessandrem Bessim studoval chování lidí na sociálních sítích. Jak pokus probíhal?
Experimentovalo se na značně rozsáhlém vzorku – 1,2 milionu diskutérů na Facebooku. Vědci posílali úmyslně k různým skupinám nesmyslné a neověřené fámy a zkoumali, jak snadno a jaké skupiny jim nejsnadněji uvěří. Celkem takto vypustili do světa 4709 fám…
Výsledky práce jsou poměrně jednoznačné: příznivci konspiračních teorií uvěří skoro všemu. Prakticky veškeré nesmysly, které vědci zveřejnili, byli konspirátory přijaté jako pravda. 77,92 lajků a 80,86 procent pozitivních komentářů pocházelo právě od milovníků konspirací…
Proč podléhají?
Ukázalo se, že hlavním motivem pro tak snadné šíření nesmyslných fám je u jejich příjemců odpor vůči systému. Stačí jim jen naznačit, že něco nezapadá do mainstreamu a konspirátoři už informaci přijímají, aniž by se ji pokoušeli nějak ověřovat, nebo by o ní kriticky přemýšleli.
Naopak skeptici, kteří spikleneckým teoriím příliš nedůvěřují, se chovali odměřeněji – například se pokoušeli dohledávat další informace o tématu, než ji sdíleli se svými přáteli…
Celou studii naleznete ZDE.