Olympiády jsou mrtvé. Za 100 let nebude, kde je pořádat
Nic není neměnné – a týká se to i zimních olympijských her. Ohrožují je změny klimatu...
Globální oteplování vrhá čím dál tím větší stín na budoucnost zimních olympijských her. Podle nové studie, o které informovala agentura AFP, sílí riziko, že lyžaři budou závodit jen na umělém nebo dovezeném sněhu.
Z 19 středisek, která hostila ZOH od jejich vzniku v roce 1924 do roku 2010, jen deset nebo 11 bude "klimaticky soběstačných" do 50. let našeho století. To znamená, že se v polovině února budou moci spolehnout na sněhovou pokrývku. Do 80. let už by ale v této kategorii mohlo zbýt jen šest, uvádí studie založená na vývoji emisí skleníkových plynů.
"Mezinárodně proslulá olympijská střediska jednoduše nebudou dost chladná, aby mohla spolehlivě hostit zimní hry," upozornila studie. Mezi střediska, kterých se to týká, patří například americké Squaw Valley, Grenoble ve francouzských Alpách, Garmisch-Partenkirchen v Německu i dějiště nadcházejících ZOH, ruské Soči.
Průšvih bez řešení
Studie, kterou vedl Daniel Scott z kanadské Waterlooské univerzity, připomíná, že už během uplynulých desetiletí se zimní olympijské hry musely přizpůsobovat, aby překonaly nespolehlivost počasí.
Během 70 let se hokej, krasobruslení a curling přesunuly na uzavřené stadiony, závody bobistů a sáňkařů se začaly jezdit na chlazených drahách a předpovídání počasí se stalo propracovanějším a podrobnějším. Od 80. let minulého století se běžnou součástí zimních olympijských her staly stroje vyrábějící sníh.
ČTK
Úvodní foto: Jon Oropeza/Flickr/Wikimedia Commons