Očkování: způsobuje autismus, jak tvrdí česká lékařka?
Lze najít aspoň nějaká přibližná pravda ve sporu o to, jestli je očkování větší pomocník než škůdce? Proč se odborné názory tak liší?
Hosty Martiny Kociánové v pořadu Kupředu do minulosti na ČRo2 byli opět doktorka Ludmila Eleková, praktická lékařka pro dospělé, která byla zvolena lékařem roku v kategorii praktický lékař, a povinnému očkování příliš nefandí. A pan doktor Marek Petráš, který je specialistou v oboru očkování a je předsedou odborného spolku pro očkování.
Martina: My jsme posledně skončili tím, že vy jste se, paní doktorko, ke svým názorům dostala prostřednictvím osobní nedobré zkušenosti s očkováním. Já jsem narazila na jednu studii, která říká: O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jeden vychází z mylné studie britského lékaře Andrew Wakefielda a ta viní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím z toho, že způsobují autismus.
Ludmila Eleková: Wakefield to byl v podstatě hon na čarodějnice, protože on zakopl o pravdu. O pravdu, která se nehodila do krámu, protože Británie zaregistrovala vakcínu, která byla v jiných zemích stažena pro nepřijatelně vysoký výskyt zánětu mozkových blan po příušnicové složce. Odmítla ji Kanada, odmítlo ji Japonsko a další země.
Marek Petráš: To byla vakcína Priorix. On to dělal s vakcínou Mare-vax.
Ludmila Eleková: Ne, ne, ne. Já jsem ty věci četla, pane doktore. Vy jste nečetl Wakefieldovu knihu, která stojí za přečtení. Byla přeložena do slovenštiny, dá se stáhnout volně na svobodaockovani.cz. Jmenuje se Bezcitná nedbalost.
Británie byla varována právě člověkem z Kanady, který tam pracoval jako specialista, říkal: Dejte si pozor, ta vakcína byla stažena, má nepřijatelný výskyt proti příušnicové složce, to dělá meningitidu a měli byste mít aktivní hlásicí systém. Oni se na to vykašlali.
Marek Petráš: Víte, jaká to byla příušnicová složka? Jaký to je kmen?
Ludmila Eleková: Teď si to nepamatuju.
Marek Petráš: To já vám to řeknu. Urabe. A víte, že se od té doby nepoužívá a používá se Jeryl Lynn?
Já jsem v té vakcíně zmínil Priorix, ale byl to předchůdce Priorixu od stejného výrobce. Měl tu složku Urabe. Je pravda, že v 90. letech se skutečně prokázalo, že zvyšuje riziko výskytu meningoencefalitidy. Státy dnešní Evropské unie ustupovaly od této vakcíny a nahrazovaly ji vakcínou s kmenem Jeryl Lynn.
Martina: Já vás hned nechám domluvit, jenom se ještě zeptám, pane doktore, když slyšíte tady tyto věci a vy říkáte, ano, tam se používal kmen, který škodil zdraví. Nenahlodává vás to někdy?
Marek Petráš: Do jisté míry, když to zůstane v odborné nebo vědecké diskusi a disputaci, vítám všechny myšlenky. Vede vás to k tomu být obezřetnější, dívat se na věci z pohledu, který by mě před deseti lety vůbec nenapadl. Sám v sobě tohle to vnímám pozitivně. Ale bohužel tedy nevnímám kladně, když se to dostane na veřejnost, do laické veřejnosti, která to neumí posoudit. Ta už si nenajde ty informace, které to můžou rozporovat nebo můžou ozřejmit.
Martina: To máte určitě pravdu, ale pak tam vedeme děti a potřebujeme, aby nás jedna strana přesvědčila.
Marek Petráš: Jsem pro si říct, že existují nežádoucí účinky. Ať už je umíme přiřadit, že jsou skutečně díky očkování, nebo díky predispozici. Připusťme je, a hledejme způsob, jak je minimalizovat. Ostatně tato cesta se provádí od samého počátku očkování.
Jakmile se ukáže, že se někde objeví zvýšený výskyt typického nebo jednoho typu nežádoucího účinku, tak se to analyzuje, jestli to může být v konsekvenci nebo jestli to je něčím podmíněné. Když se ukáže, že je to podmíněné, tak se udělá kontraindikace.
Existují specializovaná centra třeba v Praze Motole, kde je možnost hledat způsob, jak jinak provést očkování. Třeba s delší dobou mezi jednotlivými dávkami. Když poslouchám ten příběh paní doktorky, tak je jak přes kopírák. Ty případy se opakují.
Jejich četnost opakování není dramatická, ale existují. A tohle možná, že kdyby tenkrát váš pediatr, kterého si určitě vážíte, zavolal do toho ÚSOLu nebo do Motola a zeptal se, jak k tomu přistupovat, tak ty dávky oddálí. A tenhle problém, který vznikal možná díky opakovanému očkování, se zdaleka neprohloubil a vy byste se pak na to možná dívala jinak.
Ludmila Eleková: Kdyby můj syn neměl problém, tak tady opravdu dneska nesedím, protože mě muselo něco nakopnout.
Já jenom k tomu Wakefieldovi, opravdu se stal obětním beránkem. Oni tam výslovně říkají, že to nedávají do kauzality, jenom říkají, že pokud tam je nějaká možná souvislost, pak se ty případy budou množit. A to se přesně stalo. A to, co následovalo, byl normální hon na čarodějnice, který byl naprosto přemrštěný.
Mimochodem, profesora Johna Walkera-Smithe, který byl spoluautorem, osvobodili a byl rehabilitován. Jenže on měl peníze na to, aby vedl soudní spor s jejich lékařskou komorou. Wakefield je neměl. Kdyby je měl, tak byl taky osvobozen. A bylo x dalších studií, které to prokázaly.
Já mám v počítači nedávno staženou studii, která prokázala persistenci spalničkového vakcinačního viru ve střevech a mozkomíšním moku u lidí s autismem. Mám případy několika dětí s autismem, které mají extrémně vysoké hladiny protilátek proti spalničkám, takže něco na tom je.
Proč odborník na očkování Marek Petráš nedoporučoval hexavakcínu? A proč se tedy bude dělat dokonce sedmivalentní vakcína? Od kdy je podle hostů vhodné začít očkovat? Prozradíme jen, že to není zákonem stanovená hranice 6 týdnů. Proč pediatři vyvíjejí nátlak na rodiče? Co jim hrozí za to, že nebudou mít proočkované děti? V čem jsou nově narozené děti jiné a proč hůře snášejí očkování? Přečtěte si celý rozhovor: