Google se přiznal: pracuje na vesmírném výtahu!
Do vesmíru výtahem? To je další sen, který si možná ještě stihneme splnit...
Vesmírný výtah je úžasný sen: pokud bychom ho postavili, získali bychom snadnou, rychlou a zejména extrémně levnou cestu do vesmíru. Kdo by ho vybudoval, stal by se jednoznačně nejvlivnějším a nejmocnějším na celé naší malé planetě.
Jenže tento úkol je tak obtížný, že si na to nikdo netroufl. Až doposud. Richard DeVaul, ředitel divize Rapid Evaluation, která je součástí Google, přiznal v nedávném rozhovoru pro média, že jeho společnost už s myšlenkou vesmírného výtahu pracuje.
A nejen na teoretické rovině – DeVaul a jeho tým už přišli s koncepcí výtahu, „který by vás dostal na oběžnou dráhu, aniž by to stálo nějakou energii.“ Zní to samozřejmě úžasně, ale jak toho chce Google dosáhnout?
Zatím nijak, to je ta špatná zpráva. Koncepce je sice vymyšlená a teoreticky je podle DeVaula vše možné, k realizaci už chybí jen jediný detail: zatím neexistuje materiál tak pevný, aby se dal na vesmírný výtah použít. Už jsme o tom psali: lano takového výtahu by muselo být nejméně desetkrát silnější než cokoli, co doposud člověk vyrobil…
Projekt Google X už také ví, jaký materiál by se dal použít, samozřejmě ne nyní, ale až po dalším výzkumu. Jde o uhlíkové nanotrubice – podlouhlé mikroskopické útvary, jejichž stěny jsou tvořeny atomy uhlíku. Mají vynikající vlastnosti, které by se na lano pro vesmírný výtah dokonale hodily. Jenže se zatím nedaří vyrobit dostatečně dlouhé lano: to nejdelší měří pouhý metr – ale pro výtah do vesmíru by muselo mít desítky kilometrů…
Google tedy zatím uložil myšlenku vesmírného výtahu k ledu – do doby, kdy technologie uhlíkových nanovláken dostatečně pokročí. A to může ještě pár let trvat: v poslední době se ukazuje, že mají i řadu ne úplně pozitivních vlastností; způsobují podobné patologické změny jako např. vlákna azbestu. Švédský výzkum zase ukázal, že u myší způsobuje vdechování jednostěnných uhlíkových nanotrubic plicní zánět…