Do 200 let se z lidí stanou kyborgové s božskou mocí, předpovídá špičkový futurolog
… bohužel se to týká jen úzké skupiny lidí, zbytek na tom bude zřejmě mnohem hůř než nyní…
Yuval Noak Harari, profesor na Jeruzalémské univerzitě, je expertem na dva zdánlivě protikladné obory: historii a futurologii. Z trendů minulosti předpovídá, jak budou vypadat ty budoucí. Ve své nejnovější práci vysvětluje, že budoucnost některých lidí je úžasná: mocní a bohatí se podle něj do 200 let změní na kyborgy.
Jejich technologie splyne s jejich biologií: výsledná kombinace se stane největším evolučním krokem v dějinách planety od vzniku života před 4 miliardami roky. Tato nová rasa bude podle Harariho od běžných lidí vzdálená normálním lidem asi jako my od šimpanzů…
„Homo sapiens je naprogramován k věčné nespokojenosti. Pořád se snaží vyvíjet a měnit k lepšímu – není schopen odolat pokušení, které nabízí možnost vylepšit se pomocí technologie,“ tvrdí vědec.
„Věřím, že v průběhu dalších 200 let se náš druh změní v něco podobnému bohu. Ať už pomocí počítačů, genetickou manipulací anebo kombinací obou. Bude to největší změna podstaty života. Za ty čtyři miliardy let se toho z biologického hlediska zase tolik nestalo…“
Harari je sice fantasta, ale současně stojí nohama na zemi. Je mu jasné, že tato technologie bude omezená jen na ty nejbohatší – a jen tak ještě zvětší propast, která se rozprostírá mezi chudými a bohatými. Zatímco bohatí budou moci prodlužovat své životy prakticky bez omezení, chudí lidé vymřou…
Proč vlastně?
Co nás lidi k takovým krokům vede? Harari si myslí, že podstatou lidského úspěchu je naše schopnost vytvářet si komplexní představy v přírodě neexistujících jevů – a pak jejich sdílení. Zní to sice krapet zamotaně, ale dává to smysl. Harari má na mysli jevy jako náboženství, peníze, všeobecná lidská práva nebo myšlenka Boha. Nic z toho v přírodě nenajdete, ale jde o myšlenky, které spojují celé civilizace.
Za vůbec nejdůležitější lidský vynález pokládá vědec právě náboženství. Současný zdánlivý odklon od víry pokládá Harari za iluzi – myslí si, že z hlediska náboženství je nejdůležitějším místem naší planety americké Silicon Valley. Právě tam se totiž pracuje na problémech, které byly dříve přisuzovány jen bytostem s božskými schopnostmi. „Vzniká zde úplně nové technologické náboženství,“ tvrdí historik. „Tamní vědci říkají, že i smrt je jen technologický problém, který se musí vyřešit…“