Děti trpí stresem matky už v děloze. Dokázaly to nové záběry
Jsou to záběry, na které se těší každá nastávající matka: první fotky jejího potomka ještě v děloze. Ale nová technologie odhalila něco nečekaného…
Výsledek velké studie o emocích ještě nenarozených dětí je pozoruhodný: čím větší stres prožívají nastávající matky, tím více se děti dotýkají svých obličejů. Je to vlastně podobné jako u nás dospělých: když jsme ve stresu, dáváme si hlavu do dlaní nebo si třeme tváře oběma rukama. Nenarozené děti raději používají jednu ruku, kterou se při matčině stresu dotýkají na tváři a na čele…
Vědci z Durham University na tento výzkum použili 4D ultrazvukový scanner. Ten na rozdíl od klasických 2D scannerů, které běžně známe, skládá obraz z více zdrojů. Výsledkem je pak dokonale ostrý obraz, který ukazuje dítě v perfektní kvalitě i detailu.
Nevěříte, že si dospělí ve stresu sahají na obličej? Tady je důkaz:
Lékaři z Durhamu toto zobrazování použili na 15 nastávajících matek, každou fotili čtyřikrát. Přitom se měřila úroveň stresu, kterou matky právě cítí. Výsledek byl vždy stejný: čím vyšší úroveň stresu, tím častěji se děti dotýkaly své hlavičky. Platilo to jak u dívek, tak u chlapců, žádný větší rozdíl mezi pohlavími tam nezaznamenali.
A ještě jeden zajímavý detail se na záběrech ukázal: čím větší stres matek byl, tím častěji děti v děloze používaly levou ruku. Zatím se neví proč, ale vědci dále hodlají tento fenomén zkoumat. Právě prenatální potíže jsou totiž v poslední době čím dál více studovaným oborem – ukazuje se totiž, že mají zásadní vliv například na tvorbu autismu, schizofrenie a dalších podobných problémů…