Další krok ke Dni zúčtování? Umělá inteligence píše filmy!
Jeví se to možná neuvěřitelně, ovšem umělá inteligence pomalu začíná psát filmy. Zatím mají své mouchy, ovšem tempo, kterým se tato díla zlepšují, je až děsivé…
Hrozby o tom, kterak nad světem převezmou vládu roboti, slýcháme každou chvíli. Zatím se zdá, že pomyslný Den zúčtování se ani omylem neblíží, jelikož umělá inteligence zatím zdaleka není na takové úrovni, abychom se jí mohli cítit ohroženi. Jenže vývoj postupuje krůček po krůčku a minulý rok se v téhle oblasti podařil průlom – umělá inteligence dokázala napsat scénář k filmu.
První vlaštovka
Jak to celé vzniklo? Za touto ideou stojí filmař Oscar Sharp a technologický expert Ross Goodwin, kteří spojili své síly, aby vynalezli stroj schopný psát scénáře. Za tímto účelem byly vybrány stovky filmových a seriálových scénářů, pro začátek pouze v rámci žánru sci-fi. Tato data byla vložena do umělé inteligence jménem Jetson. První zvláštní událost nastala ve chvíli, kdy stroj po nabytí těchto znalostí chtěl, aby se mu začalo říkat Benjamin. Dobrá tedy. Sharp a Goodwin po Benjaminovi následně chtěli, aby napsal scénář krátkého sci-fi filmu na základě toho, co se naučil. A tak se i stalo a Sharp výsledný krátký snímek s názvem Sunspring natočil.
Jak můžete vidět, výsledek byl poněkud rozpačitý. Věty dávají smysl samy o sobě, v kontextu dialogu je to však už výrazně horší. Můžeme sledovat použití mnoha replik i artefaktů z prostředí science fiction a z celého temného díla lze nabýt tušení, že hlavními tématy jsou láska a zoufalství. Pro začátek tedy slušný výkon, tím však Benjamin zdaleka neskončil.
Za hranicemi očekávání
O necelý rok později se stejný tým pokusil technologii posunout zase o kus dál. Tentokrát se neomezovali pouze na žánr sci-fi, ale zapojeny byly i populární seriály 80. a 90. let, kompletní Shakespearovo dílo, vybrané legendy zlaté éry Hollywoodu a další zdroje. A změnil se i přístup – napodruhé nedostal Benjamin k dispozici celé scénáře, ale pouze soubory s titulky, soustředil se proto na dialogy a samotný příběh. Druhý pokus dopadl o poznání lépe a pokrok je až děsivý:
Benjamin totiž napsal příběh v podstatě o sobě samém. Díky nanotechnologiím už zřejmě budou scenáristé zbyteční, jak se dvěma z nich snaží vysvětlit technologická vizionářka. A ukazuje, kam až mohou moderní výdobytky zajít a že člověk vlastně zas tak nezbytný není. Vzhledem k tomu, že se v Hollywoodu aktuálně skutečně probírá stávka scenáristů, nabývá nový Benjaminův příběh znepokojivě reálných kontur. A fanoušky starých seriálů jistě potěší i cameo Davida Hasselhoffa, který zavzpomíná na své role z Pobřežní hlídky a Knight Ridera. Den zúčtování tedy za rohem sice není, ale při pohledu na Benjaminův pokrok během pouhého roku bychom se měli vážně ptát, čeho bude technika schopná třeba za deset let?
Text: MS