Za vaši kocovinu může vaše matka, popsali biologové největší problém lidstva
Intenzita kocoviny asi částečně závisí na genech...
Silvestrovská kocovina
Intenzita kocoviny pravděpodobně závisí částečně na zděděných predispozicích. Ukázaly to podle britského deníku The Guardian první studie zkoumající vliv genů na bolesti hlavy po pití alkoholu. Studie byly provedeny na jednovaječných i dvouvaječných dvojčatech. Podle některých výsledků ovlivňuje dědičnost míru intoxikace alkoholem nebo kocoviny ze zhruba 50 procent.
Rozdílnosti mezi kocovinami identických dvojčat byly porovnány se zkušenostmi neidentických dvojčat, uvedla v příhodném příspěvku před blížícími se svátky expertka na dopady pití alkoholu Sally Adamsová z univerzity v britském Bathu.
Nepijte. A když, tak ne do opilosti. Zdroj: Pixabay
Opilá mužská dvojčata
Jedna studie podle Adamsové zkoumala údaje sesbírané už v roce 1972 u 13.511 mužských dvojčat. Tito muži byli dotazováni na pití alkoholu v uplynulém roce a na četnost výskytu kocoviny. Vědci zjistili, že dědičnost ovlivňuje pravděpodobnost otravy alkoholem ze zhruba 50 procent a kocovinu z 55 procent.
Druhá studie zkoumala genetické vlivy na několik aspektů alkoholové kocoviny, jako je četnost jejího výskytu a sklon k alkoholu. Dotázáno bylo 4496 mužských i ženských dvojčat. Výsledky ukázaly, že geny mohly za rozdíly v četnosti kocoviny den po pitce ze 45 procent u mužů a ze 40 procent u žen, což je v souladu s předchozí studií.
Podle výsledků druhé studie je prý odolnost vůči kocovině dědičná ze 43 procent, a to bez ohledu na pohlaví, vysvětluje Adamsová.
ČTK