Roboti už můžou sklízet jablka – prototyp vysaje ovoce ze stromů
Ukazuje se, že sklízení ovoce vysavačem má i své stinné stránky. Vysaje i ptáky.
Zemědělství nejspíše v příštích 20 letech čeká největší změna od vynálezu spalovacího motoru. Po generacích, kdy si zemědělci zvykli na mechanizaci skrze traktory a kombajny, si totiž nejspíše budou muset začít zvykat na zemědělskou robotiku. Autonomní stroje schopné sklizně ovoce a zeleniny jsou totiž ve fázi prototypů již zde! Jaký budou mít na zemědělství vliv, se však zatím můžeme jen dohadovat.
Jak vysát jablko
Utržení jablka ze stromu nepůsobí zrovna jako náročná výzva – zvládne ho kdokoliv s alespoň jednou rukou, jedním okem a trochu funkční motorikou. To však platím jenom pro lidské bytosti. Z hlediska robotů je podobná jemná a precizní činnost stále značnou výzvou. V minulosti se již nicméně objevily robotické paže schopné jemného uchopení jablka tak, aby jej nerozmačkaly, stejně jako odhalení pozice ovoce na stromě s pomocí softwaru na analýzu obrazu. Nyní přichází tak trochu skloubení obou vynálezů do jednoho!
Kalifornská společnost Abundant Robotics představila vyvíjený autonomní (robotický) traktor, který se s pomocí LIDARu dovede orientovat uvnitř ovocného sadu a popojíždí k jednotlivým stromům k jejich sklízení. Jakmile je poblíž kýženému ovoci, díky rozeznávání obrazu může identifikovat přítomná jablka, která následně sice neuchopí robotickou paží, ale jednodušeji vysaje do vnitřního sběrníku pomocí většího vysavače. Video mašiny v provozu najdete níže. Představený autonomní traktor je první robotický sklízeč ovoce svého druhu. Mašina byla ve vývoji od roku 2016 a představovala značnou technickou výzvu. Například experimentální autonomní kombajny pro sběr širých lánů polí se objevily už v roce 2017. Ale sběr stromového ovoce potřebuje daleko preciznější operace.
Jablko - nejoblíbenější české ovoce 5
Klíčové pro rozšíření technologie bude však nejenom její vyvinutí, ale i uplatnění. Abundant má již pro svůj robotraktor prvního zákazníka, a pokud se osvědčí u něj, lze očekávat rychlý rozvoj technologie. Z hlediska mechanizace nepůjde na první pohled o zase tak velký pokrok, jako když traktory a kombajny nahradily koňskou práci.
Stromy a pole jsou typicky na celém světě stejné (pomineme-li plodiny jako třeba rýži), takže americký autonomní traktor může stejně dobře fungovat v USA, Evropě nebo třeba Číně. Vyšší cena bude zpočátku rozšíření zpomalovat, uvážíme-li ale, že majitel rok co rok ušetří na sezoních brigádních, dlouhodobě se pořízení zřejmě vyplatí. Podobná technologie navíc nemusí sklízet jenom jablka, ale i okurky, rajčata nebo třeba jahody. Jde nejspíše jenom o předzvěst toho, co nás v budoucnu čeká.
Video vysavače na jablka
První zářez
Ostatně, na první robotickou sklizeň již došlo! Loni na podzim poblíž San Franciska vznikl nový startup jménem Iron Ox, který si dal za cíl již reálně pěstovat zemědělské produkty s majoritním podílem robotů. S půlročním odstupem učinily stroje v květnu svou první sklizeň – produkty Iron Ox se začaly prodávat na zemědělském trhu u San Francisca! Prozatím jde jenom o tlumený výkřik toho, co nejspíše přijde později. San Francisko je navíc momentálně největší americký inkubátor hi-tech startupů. To znamená, že se tu objevuje hodně nových nápadů – a hodně jich nejspíše také v kontaktu s realitou odumře. Místní trh je navíc "pokřivený" tím, že dnešní San Francisko obývá nejvíce miliardářů na světě. Robotická farma působící zde tak rozhodně neznamená, že stejné zemědělské roboty si bude moct dovolit průměrný kolchoz v Horní Dolní. Mechanizace zemědělství však byla spolu s novými chemickými hnojivy typická pro rozvoj zemědělství ve 20. století. Vlastně se dá říct, že za uplynulých 100 let zemědělství učinilo největší skok od svého "objevu" během neolitické revoluce tisíce let nazpět. Je samozřejmě pravda, že mechanizace zemědělství ve 20. století nebyla bez problémů – redukce role přírody se podepsala na vyšším znečišťování i úbytku hmyzu.
Pokud však něco, precizní stroje mají právě šanci přiblížit se ekologickému zemědělství zase o něco zpátky. To, k čemu je dnes potřeba těžká technika, by totiž zemědělské stroje měly být s to vykonávat doslova s jakousi chirurgickou přesností. Zatímco doposud bylo možné mechanizovat jenom část zemědělství (kombajn vám stromy neočeše), automatizace robotická by navíc mohla levnějším sběrem snížit konzumní cenu řady doposud dražších plodin. Jako vždy u nového vynálezu lze očekávat, že s ním dorazí jak cosi dobrého, tak snad i cosi zlého. Na zjištění, co převažuje u robotických zemědělců, si však budeme muset nejspíše počkat minimálně ještě dekádu do jejich rozšíření. Text: Ladislav Loukota