Počítač se dokáže dívat do budoucnosti. Jak to dělá?
Umělá inteligence se učí předvídat, jak se lidé budou chovat v budoucnosti. Malý krok pro člověka, ale… Znáte to. Máme se však něčeho bát? Počítače nám snad ještě nějaký ten čas dají...
V předpovídání budoucnosti jsou lidé docela dobří. Nemusí se to tak zdát, ale anticipace toho, co se v dalších minutách či hodinách stane, je naší velkou výsadou. Chápeme, že akce vyvolá reakci a obvykle dokážeme i odhadnout kterou; ať už se to týká komunikace, fyzikálních zákonů či koneckonců někdy i emocí. V životě se jedná o nedocenitelnou dovednost, díky které se nemusíme každou minutu divit, co se vzápětí stane. Jenže teď nás i v této disciplíně dohání umělá inteligence…
Počítač jako vědma
Počítačoví odborníci z německé Univerzity v Bonnu představili svůj projekt, v němž s překvapivě dobrými výsledky naučili počítač předvídat, co se stane v příštích minutách. Pokrok zatím není tak daleko, aby došlo k pokrytí širokého spektra činností, vědci se prozatím zaměřili na kuchařská videa.
Počítači s umělou inteligencí "ukázali" čtyři desítky videí o přípravách salátu, celková délka produkce činila kolem šesti hodin. Jakkoli se to může zdát banální, uvědomme si, že každý z šéfkuchařů má vlastní styl, pracuje trochu jinak a při hlubším rozboru lze nalézt spoustu rozdílů. Počítač se však dokázal naučit posloupnost různých akcí (průměrně jich v každém videu šlo identifikovat zhruba dvacet) a délku jejich trvání.
Předvídání budoucnosti jako v Matrixu?
Vědci následně testovali, nakolik získané znalosti dokáže využít. Umělá inteligence měla za úkol předpovědět, co se bude dít v podobných kuchařských videích, která však předem neviděla. Za poměrně přísných podmínek (počítač musel správně určit nejen aktivitu, ale i dobu jejího trvání) se podařilo dosáhnout zhruba 40procentní úspěšnosti v předpovědi krátkodobé budoucnosti; jakmile měl počítač odhadnout, co se stane za více než tři minuty, úspěšnost klesla na patnáct procent. To na první pohled možná nejsou oslnivá čísla, bavíme se však o velkém množství dalších kroků, které se ve videích mohly odehrát. Taková úspěšnost proto svědčí o tom, že počítač "pochopil" princip a na základě většího množství dat by se časem dokázal naučit ještě mnohem více.
Při těchto výsledcích se jistě leckomu vybaví myšlenky na Matrix, který byl na předvídání budoucího chování svých lidských zdrojů postavený. Profesor Jürgen Gall, který celý výzkum vedl, upozorňuje, že podobné vědecké snahy jsou teprve v plenkách. Zatím se podařilo s obstojnou úspěšností naučit počítač předvídat události na základě dostatečného množství původních dat. K vlastnímu "přemýšlení", což bude další krok, je ještě dlouhá cesta…
Text: MS