Nahradíme antibiotika chmelem? Češi na stopě velkého objevu
Chmel by díky práci českých vědců mohl léčit žaludeční vředy. Ale neprodraží to cenu piva?
Chmel, který si lidé spojují s pivem, by se díky práci českých vědců mohl stát přírodním prostředkem k léčbě žaludečních vředů a zánětů. Tým odborníků z Výzkumného ústavu potravinářského, Thomayerovy nemocnice a Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského laboratorně prokázal, že účinky speciálně ošetřeného chmele se blíží účinkům antibiotik. Novinářům to řekl člen týmu Pavel Čermák.
Žaludeční vředy a záněty způsobuje bakterie H.pylori, která při dlouhodobém působení přispívá i ke vzniku rakoviny žaludku. Základem léčby jsou antibiotika a další léky působící na žaludeční sliznici. Některým pacientům léčba nezabírá a onemocnění se časem vrátí. To podle primáře oddělení mikrobiologie Thomayerovy nemocnice Čermáka obrací pozornost na látky přírodního, zejména rostlinného původu.
Tajemství piva: už se ví, proč nám dělá dobře. Alkoholem to není
Tým vyvinul novou metodu tlakového ošetření chmele umožňující skladovat chmel dlouhodobě bez ztráty vlastností, která nastává při běžně prováděném sušení. Pracovníkům Thomayerovy nemocnice se podle Čermáka podařilo shromáždit sbírku kmenů H.pylori zachycených u pacientů se žaludečním onemocněním, na níž testovali účinky takto ošetřeného chmele. "Laboratorně bylo prokázáno, že účinky tlakově ošetřeného chmele se blíží účinkům antibiotik," řekl Čermák.
Rozbor účinků některých látek izolovaných z chmele ukazuje podle něj na možnou přítomnost dosud neznámých látek s antibiotickými účinky. "Na základě výsledků výzkumu byly podány návrhy na využití chmele jako potravinového doplňku při infekcích způsobených bakterií H.pylori," řekl.
Alexandr Mikyška z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského doplnil, že chmel obsahuje vedle látek s antibakteriálními vlastnostmi řadu dalších látek s příznivými účinky, například rostlinné estrogeny, látky s protirakovinným účinkem a antioxidanty. Výhodou navrhovaných potravinových doplňků podle něj je, že chmel se používá v čerstvé podobě. "Nedochází tedy ke ztrátám účinných látek sušením, ani k jejich naředění, jak se tomu děje například při vaření piva," dodal.